تبلیغات
لیـــــــــــــــراوی - انتشار کتاب سیستم‌های استقراری و فرهنگ‌های باستانی دشت رامهرمز

انتشار کتاب سیستم‌های استقراری و فرهنگ‌های باستانی دشت رامهرمز

جمعه 20 بهمن 1396 10:44 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

انتشار کتاب سیستم‌های استقراری و فرهنگ‌های باستانی دشت رامهرمز، جنوب غربی ایران (نتایج کاوش در تل گسر و بررسی منطقه‌ای رامهرمز)


انتشار کتاب سیستم‌های استقراری و فرهنگ‌های باستانی دشت رامهرمز، جنوب غربی ایران (نتایج کاوش در تل گسر و بررسی منطقه‌ای رامهرمز)

معرفی کتاب سیستم‌های استقراری و فرهنگ‌های باستانی دشت رامهرمز، جنوب غربی ایران (نتایج کاوش در تل گسر و بررسی منطقه‌ای رامهرمز

نوشتة عباس علیزاده، لقمان احمدزاده و مهدی امیدفر

انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی، 1395

کتاب گزارش کاوش در تل گسر و نتایج سه فصل بررسی فشرده و روشمند در منطقة مهم و کم‌شناختة رامهرمز، از نظر محتوایی دربرگیرندة بیشترین جزئیات باستان‌شناسی شامل نقشه، طراحی، توصیف و مقایسة سفال تمام دوره‌ها از پیش‌ازتاریخ تا روزگار صفویان است. روش تلفیق عکس سفال با طرح آنها به روشنی و زیبایی فرم، رنگ و بافت سفال‌ها را در اختیار خواننده این کتاب قرار داده است. نقشه‌های میزان منحنی تمام مکان‌های کشف‌شده رنگی و با دقت تمام در بستر بلافاصله‌شان ارائه شده‌اند. در بیشتر موارد این نقشه‌ها همراه با عکس‌های روشن و واقعی از خود مکان ارائه شده‌اند که ابزاری کارآمد در ثبت آنها و حفظ و نگهداری‌شان در آینده خواهد بود.

از نظر مفهوم، این کتاب روایت‌ها و وقایع تاریخی را با داده‌های باستان‌شناختی سنجیده، انطباق داده و به تفسیر آنها پرداخته است. تقریباً هیچ دوره‌ای از هزارة ششم پیش‌ازمیلاد تا دوران صفوی نیست که در این کتاب به تفسیر و اهمیت آن و بازتابش در داده‌های باستان‌شناسی پرداخته نشده و فقط به توصیف بسنده شده باشد. صرف نظر از این که خواننده با تفسیرهای تاریخی و باستان‌شناسی ارائه شده موافق یا مخالف باشد، این کتاب رسالت باستان‌شناسی در توضیح تاریخی و تحولی داده‌های باستان‌شناختی را به روشنی و صراحت انجام داده است.

شکی نیست که خوزستان مهم‌ترین منطقة باستانی و تاریخی در ایران است، منطقه‌ای که در آن حکومت‌های نخستین و شهرنشینی شکل گرفت و برای بیش از 5 هزارسال کانون قدرت در ایران باستان بود. اما دشت خوزستان در طول تاریخ با کانون‌های جمعیتی و فرهنگی در فلات ایران و بین‌النهرین نیز در تعامل بود. چنین تعاملی از راه مناطق بینابینی و حائل میان خوزستان و فارس، اصفهان، زاگرس میانی، و فلات مرکزی صورت می‌گرفت. با این حال، دانش ما از این مناطق حائل که نقشی اساسی در تحول‌های فرهنگی و سیاسی دشت شوشان و مناطق مرتفع ایران باستان داشتند ناچیز بود. در این کتاب عباس علیزاده و همکارانش به روشنی نقش این مناطق حائل را به تصویر کشیده و ابزار تفسیری نیرومند در اختیار پژوهشگران قرار داده‌اند تا الگویی برای کارهای روشمند آینده در این منطقه و مناطق دیگر باشد. 


آخرین ویرایش: جمعه 20 بهمن 1396 10:46 ق.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر