نقد حضور لرها و شولها در کوه گیلویه

سه شنبه 25 تیر 1398 09:59 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

سلام جناب رحیمی

با این نظر شما موافقم .

من کتاب تاریخ شول حیاتداود کمی به این موضوع در صفحات 69تا 77 پرداخته ام .

خلاصه : لرها از سال 300 تا 504 در اطراف ارجان (کوهگیلویه)حضور تاریخی داشته اند .

شولها مرکز اصلی شان همانطور که مینورسکی حدس زده در حدود شهرستان رستم امروزی بوده اند و نور آباد ممسنی. حالا پیشروی شولها به طرف کوه گیلویه احتمالا تا حدود باشت امروزی بوده

زیرا حکام لر مانند ابرک لر حضورش در وقایع سال 502 به همراه اتابک چاولی دیده می شود (ابن اثیر ) . پسرش نصیر الدین بن ابرک لور هم که تا 504 زنده بوده .

پس شولها نمی توانسته اند سرزمین این حاندان دیرسال لر  را کامل تصرف کرده باشند.

اما کشاکشی در میان بوده

همانطور احتمالا بین جایزان تا ارجان(بهبهان) نیز در دست اتابک چاولی بوده بین سالهای 490تا 509 .

در حدود زیدون هم که اجداد اتابکان سلغری فارس خیام افراشته بودند . ( به سه قزینه 1- حضور در کوه گیلویه و البته اطراف بروجن نیز   2- نام زیدان یا به قول قارسنامه زیدون در اسامی بچه هایشان .  3 - پناهنده شدن بوزابه در سال 531 در قلعه گلاب).

پس شول ها اگر کر وفری داشته اند و نیمی از کوه گیلویه یا لرستان را در دست داشته اند همان تا حدود با شت بوده زیرا دهدشت و کوه منگشت (با توجه به جدال مکرر بر سر آن) در قلمرو خاندان ابرک لور کوه گیلویه ای بوده تا ظهور اتابکان لر بزرگ .

اما مهاجران خاندان فضلو که از جبل سماق حلب در حدود سال 500 به کوه گیلویه آمده اند احتمالا یک جایی مانند باشت فرود آمده اند (شبانکاره ای می گوید در حدود ایالت شولستان. مستوفی می گوید : کوه گیلویه. ).

شبانکاره ای می گوید : ابتدا امرای شول خواستند پیش از برخاستن درد سر از این مهاجران جدید آنها را برانند. صص 206 و 207 .

 اما روز بعد  امیرعلی فضلوی با شولها درگیر شد و آنها را عقب راند لابد تا همان محدود قومی و جغرافیایی و تاریخی شان مثلا رستم امروزی .

من حدس می زنم اجداد اتابکان لر بزرگ ،  اول شول ها را از حدود باشت بیرون کردند .

در گام بعدی بر نصیرالدین لور از خاندان بومی - سنتی حاکم کوه گیلویه احتمالا در حدود سال 504 غالب شدند .

امیرعلی جد اتابکان لر بزرگ حدود 5 سال بر میراث خاندان نصیرالدین لور حکومت کرد و طبق گزارش جهان آرا توسط شول ها کشته شد.(غفاری ، ص170).

پس در خصوص شول ها و لرها که بومیان کوه گیلویه بوده اند و سپس حضور ترکمن ها سلغری ها و خاندان اتابک چاولی که بعد از قدرت گرفتن سلجوقیان در جنوب ایران دیده می شوند . جای تحلیل زیاد است که می توانید به کتاب تاریخ شول حیاتداود اثر اینجانب علیرضا خلیفه زاده مراجعه نمایید . صفحات 68 تا 80 و بعد تر.

25 تیر 1398


آخرین ویرایش: یکشنبه 13 مرداد 1398 08:13 ق.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic