زندگینامه شهید غلامحسین لیراوی

شنبه 23 شهریور 1398 09:09 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
شهید غلامحسین لیراوی در سال 1339 در روستای باباحسنی از توابع شهرستان دیلم دیده به جهان گشود. فعالیتهای فوق‌العاده ای از قبیل به اعتصاب کشاندن هنرستان،تهیه و توزیع اعلامیه‌ها و نوارهای امام داشت شهید به مدت هفت ماه در بنیاد مسکن به محرومان جامعه خدمت نمود و سرانجام از طرف بسیج بندر دیلم به جبهه های حق علیه باطل اعزام و در منطقه شوش در تاریخ 1360/3/13 به خیل شهداء پیوست .
زندگینامه شهید غلامحسین لیراوی 

زندگی نامه شهید

 

شهید غلامحسین لیراوی در سال ۱۳۳۹ در روستای باباحسنی از توابع شهرستان دیلم در خانواده‌ای مذهبی و مستضعف دیده به جهان گشود.در سن هفت سالگی راهی دبستان روستای خویش به نام شفق گردید . وی از شاگردان ممتاز و باهوش کلاس به شمار می رفت.

همواره محصلی مهربان و وظیفه‌شناس و با عاطفه بود و رابطه‌ای خاص با همکلاسیهایش داشت.

پس از گذراندن دوره ابتدایی جهت ادامه تحصیل با شور و شوق فراوان رهسپار دیلم شده و در مدرسه هدایت آن شهر مشغول به تحصیل شد .

وی پس از دریافت مدرک سیکل بدلیل نبوغ سرشار و همچنین بالا بودن معدل کل موفق به ثبت نام در هنرستان صنعتی بوشهر در رشته صنایع فلز گردید.و همزمان با این دوره بود که در مجالس و محافل شرکت می نمود و نوارهای و اعلامیه‌های امام و کتابهای اساتید بزرگ همچون مطهری را جهت استفاده به روستاها می‌آورد و در بین مردم توزیع می‌کرد و در سال دوم هنرستان از طرف دانش‌آموزان چون فردی لایق و مسئولیت پذیر و متدین به شمار می رفت به عنوان مسئول شورای مالی هنرستان انتخاب گردید .

جهت بیشتر آشنا شدن با معارف اسلامی و آموختن قرائت قرآن ، در کلاس قرآن نماینده استان بوشهر شهید عباس حیدری شرکت می‌جست و پس از مدت کوتاهی قرائت قرآن را کاملاً یاد گرفت .

با اوج گیری مبارزات انقلاب اسلامی فعالیتهای فوق‌العاده ای از قبیل به اعتصاب کشاندن هنرستان ،تهیه و توزیع اعلامیه‌ها و نوارهای امام داشت .

شهید در سال ۱۳۵۷ با یاری عده‌ای از دوستانش دست به دایر نمودن کتابخانه‌ در روستای بابا حسنی به نام کتابخانه امام خمینی زد که فعلاً بعنوان نمازخانه مدرسه به کار می رود

در سال ۱۳۵۸ که ماه‌های آخر تحصیلش را می‌گذرانید یکی از روستاها توسط عده‌ای فئودال به آشوب کشیده شد که وی به اتفاق چند نفری دیگر از سوی مقامات ذیصلاح ماموریت یافتند جهت حل و فصل موضوع به آن روستا برود که پس از ورود به روستا توسط عمال فئودال به مدت یک شبانه روز به گروگان گرفته می‌شود و با میانجی‌گیری استاندار و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوشهر آزاد ‌شد .

سرانجام در پایان خرداد همان سال موفق به اخذ مدرک دیپلم ‌شد . او زاده محرومیت و با او انس گرفته بود و هر گز پول را هدف و نردبان ترقی نمی‌دانست .

پس از برگشت به روستا رسماً از طرف مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دیلم از ایشان درخواست می شود که در آن نهاد فعالیت کند و ایشان متقابلاً با عشق و علاقه وافر پذیرا و به عنوان مسئول بنیاد تعیین می‌شود و شروع به کار می‌کند و خدمات شایان توجهی از خود به جا گذاشت که برای تمام محرومین آن دیار ماندنی است .

وی با زبان روزه در آن گرمای جان فرسا تمام روستاها را میگشت و مشکلات روستاییان رسیدگی می نمود .

شهید به مدت هفت ماه در بنیاد مسکن به محرومان جامعه خدمت نمود و سرانجام از طرف بسیج بندر دیلم به جبهه های حق علیه باطل اعزام و در منطقه شوش در تاریخ ۱۳۶۰/03/۱۳ به خیل شهداء پیوست .

 


آخرین ویرایش: شنبه 23 شهریور 1398 09:10 ق.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic