تاریخ جنوب و ویروس کرونا

دوشنبه 26 اسفند 1398 12:31 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
محمد دادفر

تاریخ جنوب و ویروس کرونا

در مورد شیوع آنفولانزای فراگیر سال ۱۹۱۸ از ویکی پدیا کمک بگیرید و بخوانید. این هم پوستر آموزشی آن زمان است که می گوید آب دهان و عطسه و سرفه می تواند آنفولانزا و سل را منتقل کند، اما چند میلیون نفر در آن ابتلا تلف شده اند.

من پیش‌تر خوانده بودم که این بیماری مهلک در جنوب ایران موجب در هم شکستن مقاومت مجاهدین ایرانی در برابر انگلیسی ها شده، رفتم سراغ سه منبع یکی ایرانی و دو انگلیسی که خلاصه ای از آن ها را می آورم:

فراشبندی در کتاب گوشه ای از تاریخ انقلاب مسلحانه علیه استعمار می نویسد:

«مبارزه سران مجاهدین و انگلیسی ها هنوز ادامه داشت و مجاهدین در صدد تهیه مقدمات جنگ پارتیزانی و حملات ناگهانی به اردوگاه دشمن و افروختن آتش جنگ بودند که بیماری آنفولانزا در دشتی و دشتستان و تنگستان شیوع پیدا کرد و اکثریت مردم آن مناطق را به آن بیماری مهلک مبتلا ساخت... و غالب مردم دار فانی را وداع گفتند...»

کریستوفر سایکس در کتاب واسموس یا لارنس آلمانی می نویسد:
«در ماه نوامبر بدبختی تازه ای برای تنگستانی ها پیش آمد کرد و آن شیوع آنفولانزا بود که مردم تنگستان را مثل برگ خزان به خاک هلاک می انداخت»

جیمز مابرلی هم در کتاب عملیات در ایران ذیل عنوان نوامبر ۱۹۱۸ می نویسد:

بیماری آنفلوآنزا در ماه اکتبر۱۹۱۸/مهر ۱۲۹۷ ش در سراسر جنوب ایران شیوع و تا اواسط دسامبر/ اواخر آذر ادامه یافت و صدها نفر از نیروهای نظامی و هزاران تن از اهالی را به دیار عدم رهسپار کرد. در فارس... [تلفات] نیروهای هندی حدود بیست درصد و میان روستاییان و عشایر به حدود هشتاد درصد رسید...»


آخرین ویرایش: دوشنبه 26 اسفند 1398 12:32 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات