موقعیت جغرافیای لیراوی

دوشنبه 26 اسفند 1398 01:15 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

موقعیت جغرافیای لیراوی

دهستان لیراوی که به مجموعه 43 پارچه روستا و آبادی بخش دیلم اطلاق می شود. تنها دهستان بخش دیلم بوده است.( که البته اکنون به چهاردهستان: لیراوی شمالیلیراوی جنوبیلیراوی میانی و دهستان حومه تقسیم شده است.) دهستان لیراوی در سالهای نه چندان دور (دهه 60) جمعیتی بالغ بر 10507 نفر  را در خود جای داده بود.

از روستاهای مهم آن می توان به روستای امام حسن (1694نفر)، عامری(1147نفر)، حصار(861نفر)، سیامکان(646نفر)،لیلتین(586نفر)، کنارکوه(567نفر) اشاره نمود. این روستاها رشد و اهمیت نسبی خود را مدیون مجاورت با دریا و شغل ماهیگیری، شهردیلم و جاده مهم ارتباطی بوشهردیلمخوزستان، منابع و شرکت های نفتی و زمینهای زراعی نسبتاً مرغوب می باشند.(البته کشاورزی به روش سنتی و به صورت کشت دیم).

 

این روستاها به طور نامنظمی پراکنده شده و با فاصله دور و نزدیکی از یکدیگر واقع شده اند. و هیچ گونه عامل واحد و مهم در جذب و تمرکز آنان نقشی نداشته است.(لازم به ذکر است که براساس نظریه ای قدیمی در زمان تمدنهای مهروبان و سینیز کم و بیش تمامی روستاهای دهستان و جلگه لیراوی به صورتی واحد اداره می شده و تقریباً به صورت یکپارچه بوده است.)

اکثر این روستاها در روی جلگه نسبتاً پست ساحل خلیج فارس و برخی نیز در نقاطی دوردست تر و در مجاورت کوههای کم ارتفاع شمالی بنا گردیده اند.

 

گسترش و رونق روستاها و پای بندی روستائیان در موطن خود تنها در گرو  رسیدگی به امور زراعی، جاده های ارتباطی و اموربهداشتی و رفاهی آنان است، در غیر اینصورت باید در انتظار مهاجرت و تخلیه شدن بی شمار این روستاها بود، آنگونه که در دهه 1345 تا 1355 شاهد آن بودیم باشیم...

 

در مساکن روستائیان تفاوت و تغییر چندانی با سالهای گذشته به چشم نمی خورد. خانه ها اکثراً هم کف و با سقفی مسطح بنا گردیده اند و برای ساخت آنها نیز از خشت و گل(در قدیم)  به دلیل فراوانی و ارزانی قیمت و همچنین عایق بودن در مقابل سرما و گرما که با درآمد اندک روستائیان نیز مطابقت داشته، استفاده شده است و جدیدا با بلوک و آجر 

کار عمده روستائیان کشاورزی و دامداری است. و در روستاهای مجاور دریا ماهیگیری و کار در شرکتهای نفتی می باشد...

 منبع اینترنت. 


آخرین ویرایش: دوشنبه 26 اسفند 1398 01:21 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic