حوزه انتخابیه گناوه و دیلم در مجلس نهم

چهارشنبه 31 فروردین 1390 09:57 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
خلیج فارس: معاون سیاسی- امنیتی استانداری بوشهر از تغییرات احتمالی در حوزه های انتخابیه استان برای مجلس نهم خبر داد.
به گزارش «خلیج فارس»؛ براساس اصل 64 قانون اساسی و همه‏ پرسی‏ سال‏ 1368‏،‏ پس‏ از هر 10‏سال‏ با در نظر گرفتن‏ عوامل‏ انسانی‏، سیاسی‏، جغرافیایی‏ و نظایر آنها، حداكثر 20‏ نفر نماینده‏ می‌تواند به مجلس اضافه‏ شود.
10 سال پیش و قبل از انتخابات مجلس ششم، تعداد نمایندگان به 290 نفر افزایش یافت كه در پی آن در استان بوشهر نیز حوزه انتخابیه "دشتی، تنگستان، دیر و كنگان" از یكدیگر جدا شده و شمار نمایندگان استان به عدد 4 رسید تا شهرستان های دشتی و تنگستان نماینده ای جداگانه از دیر، كنگان و جم به مجلس بفرستند.
حالا بار دیگر زمان افزایش 20 نماینده به مجلس آینده كه انتخابات آن 12 اسفندماه امسال برگزار می شود فرا رسیده و گمانه زنی ها درباره تغییر در حوزه های انتخابیه افزایش یافته است.
 معاون سیاسی-امنیتی استانداری بوشهر درباره تغییر در حوزه های انتخابیه استان به «خلیج فارس» می گوید: برای انتخابات مجلس، احتمالا حوزه انتخابیه شهرستان بوشهر با گناوه و دیلم جدا می شوند و بقیه حوزه های انتخابیه استان نیز بدون تغییر می ماند.
محمدحسین شنبدی افزود: پیشنهاد و گردش كار استان كه بر مبنای تغییر در حوزه انتخابیه "بوشهر، گناوه و دیلم" است به وزارت كشور ارسال شده و باید دید در لایحه نهایی به مجلس این موضوع چگونه دیده شده و در مجلس به چه شكل مصوب می شود.
شنبدی تصریح كرد: البته هنوز تغییری در پیشنهاد استان برای حوزه انتخابیه اعلام نشده و منتظر ابلاغ رسمی وزارت كشور هستیم.

از بوشهر و تنگستان تا مستقل شدن حوزه انتخابیه بوشهر
گزارش «خلیج فارس» می افزاید: برخی منابع آگاه می گویند در زمان استانداری علی افراشته پیشنهاد استان به وزارت كشور برای افزایش یك نماینده به استان بر مبنای ایجاد حوزه انتخابیه "بوشهر و تنگستان"، گناوه - دیلم"، " دشتی- دیر" و " كنگان و جم" بوده است، اما دو سال پیش با گمانه زنی های سیاسی و رسانه ای شدن این تركیب جدید از حوزه های انتخابیه، نظر جدیدی از سوی استان به وزارت كشور ارسال شد.
براساس این گزارش؛ درخواست تازه استان، مستقل شدن شهرستان بوشهر با شهرستان های گناوه و دیلم در قالب دو حوزه انتخابیه جداگانه بود كه هم منطقی تر به نظر می رسید و هم از تغییر گسترده در تركیب حوزه های انتخابیه استان و هزینه و حرف و حدیث های ناشی از آن صرف نظر شده بود. 
اكنون استان بوشهر 4 نماینده از حوزه های انتخابیه "بوشهر، گناوه و دیلم"- "دشتی و تنگستان" - "دیر، كنگان و جم" و "دشتستان" در مجلس شورای اسلامی دارد.

لایحه افزایش تعداد نمایندگان، اردیبهشت ماه به مجلس می رسد
در همین حال معاون سیاسی وزیر كشور اعلام كرد: لایحه افزایش تعداد نمایندگان استان ها براساس اصل 64 قانون اساسی در دهه اول اردیشهت ماه به مجلس ارایه می شود.
سید صولت مرتضوی در خصوص علت عدم ارایه این لایحه به ایرنا گفت: لایحه افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی خیلی وقت پیش آماده بود اما به این دلیل كه طرح استانی شدن انتخابات در دستور كار مجلس قرار گرفت و از طرفی این طرح در قید فوریت مجلس بود، لایحه تغییر در حوزه های انتخابیه ارایه نشد، اما با مسكوت ماندن طرح انتخابات استانی مجلس در كمیسیون شوراها، وزارت كشور در روزهای آینده لایحه تغییر در حوزه های انتخابیه را به مجلس تقدیم می كند.

وبلاگ لیراوی به خبر فوق می افزاید:

در سال 1378 لایحه دولت حوزه ی گناوه و دیلم را از حوزه ی بوشهر جدا کرده بود که این لایحه با طرح عبداله حاجیانی نماینده تنگستان ، دشتی ، دیر و کنگان  و سکوت مبهم خواجه پور نماینده بوشهر ، گناوه  و دیلم   حقی را از مردم گناوه و دیلم گرفت که هنوز مردم یقین ندارند بتوانند به آن حق برسند . امیدوارم آقای میگلی نژاد نماینده این حوزه که دارد دوشقه می شود استدلال های جمعیتی ، هویتی ، راهبردی خوب و قوی را آماده کرده باشد و این لایحه توسط طرح های پیشنهادی دیگر استان ها نشود آن چه که تا ده سال دیگر منطقه شمالی استان حسرت داشتن یک نماینده در دلشان بماند .
حامیان این لایحه در گناوه و دیلم و نهاد های مربوطه از همین حالا دست به کار شوند .
منتظر نمانند ببینند چه سرشان می آید .
 من آن چه ...


آخرین ویرایش: - -

 
چهارشنبه 31 فروردین 1390 08:27 ب.ظ
سلام اقای خلیفه زاده
با تبریك نوروز باستانی خدمت شما امیدوارم سال خوب وسرشار از موفقیعیت برای خودتان وخانواده محترم باشد .
البته ببخشید كه تبریك دیر شد .
ما هم امیدواریم روزی برسد كه منطقه لیراوی
یك نماینده مستقل در مجلس داشته باشد .
موفق باشید.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic