تبلیغات
لیـــــــــــــــراوی - حمایت از آیین های بومی جزیره قشم با محوریت جامعه محلی

حمایت از آیین های بومی جزیره قشم با محوریت جامعه محلی

چهارشنبه 4 شهریور 1394 11:50 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

رییس اداره میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم:


قشم - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم گفت: باید حمایت از آیین های بومی جزیره قشم با محوریت اصلی جامعه محلی صورت گیرد تا ماهیت کاربردی و اصالت ذاتی آنها حفظ شود.

عبدالرضا دشتی زاده روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، تاکید کرد: حمایت های مادی در این زمینه نباید دستمایه تغییر زمان، مکان و نحوه برگزاری این آیین ها با هدف همسویی آنها با ذائقه گردشگران شود.
وی با بیان اینکه جامعه محلی پدید آورندگان اصلی آیین های بومی جزیره هستند، گفت: این آیین ها قرن ها توسط جامعه محلی حفظ شده است و امروز نیز این مردم توانایی حفظ آنها را دارند و نباید مسوولان وارد مرحله اجرای این آیین ها شوند.
دشتی زاده اضافه کرد: به طور قطع بی توجهی به این موضوع می تواند موجب تغییرات ماهیتی، ویترینی و غیرکاربردی شدن آیین های سنتی شود.
وی با بیان اینکه جلوگیری از این فرایند غلط یکی از دغدغه های اصلی مسوولان فرهنگی جزیره قشم به شمار می رود، گفت: تجربه نشان داده است که در مواردی حمایت های مادی از آیین های بومی قشم، پیش درآمدی برای ویترینی کردن این آیین ها و تغییر مسیر درست برگزاری آنها شده است.
وی اظهار کرد: آیین های بومی زیادی همچون نوروز صیاد، بادبان کشی، دعای طلب باران و موسیقی زار در جزیره قشم وجود دارد که در طول هزاران سال از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و اصالت این آیین ها مولفه و جاذبه اصلی آنها به شمار می رود. 
رییس اداره میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: بی شک در صورت ویترینی شدن آیین های بومی قشم، جامعه محلی نسبت به این آیین ها احساس غریبی و جدایی کرده و نقش کاربردی آنها آرام آرام کمرنگ می شود.
وی ادامه داد: از طرف دیگر گردشگران نیز با درک بی محتوا شدن آیین های بومی، نسبت به این آیین ها بی رغبت شده و جاذبه بصری و مفهومی آنها کاهش می یابد.
دشتی زاده این موضوع را خطر بزرگی برای آیین های بومی مناطق مختلف کشور به ویژه جزیره قشم ارزیابی و بر ضرورت توجه جدی به این مقوله تاکید کرد.
وی اضافه کرد: در این عرصه مهم باید مسوولان فقط نقش حمایت کننده خود را ایفا کرده و در تصمیم سازی برای جامعه محلی ورود پیدا نکنند.
دشتی زاده گفت: به نظر می رسد که گردشگران نیز ورود مسوولان به حوزه اجرایی این آیین ها و تغییر ماهیتی در نحوه اجرای آنها را عاملی در جهت تغلبی شدن آیین ها بومی تلقی کرده و نسبت به آنها بی رغبت می شوند.
وی ادامه داد: آیین های بومی جزیره قشم، از نظر بصری و مفهومی بسیار غنی است و بی توجهی به این مقوله به منزله بی توجهی به گنج عظیمی است که در این جزیره وجود دارد.
دشتی زاده گفت: توجه به این حوزه موجب می شود که خیل گردشگران داخلی و خارجی این جزیره نیز از سمت جاذبه های طبیعی به سمت جاذبه های فرهنگی کشیده شوند و این موضوع بر افزایش ظرفیت های گردشگری این منطقه می افزاید.
وی ادامه داد: در بازتعریف حمایت از آیین های سنتی قشم نباید به جامعه محلی به عنوان هنرپیشه نقش های از پیش تعیین شده مسوولان نگریسته شود؛ چراکه این قشر همانگونه که در طی قرن ها آیین های سنتی را ایجاد و حفظ کرده اند، امروز نیز می توانند آنها را برگزار کنند.
دشتی زاده حمایت از نوازندگان و بازیگران آیین های محلی و بومی این جزیره را ضروری دانست و گفت: حمایت از این قشر نیز باید با در نظر گرفتن مولفه های یاد شده که حافظ اصالت آیین های سنتی است، صورت گیرد.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 4 شهریور 1394 11:51 ق.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر