بازدید از قلعه تاریخی لیراوی

جمعه 27 شهریور 1394 11:29 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

ز معمار» بهانه ای شد تا اعضای «انجمن معماران» گناوه به همراه تعدادی از اساتید دانشگاه­ های بوشهر و تشکل غیر دولتی «جوانان ایده پرداز» گناوه بازدیدی داشته باشند از قلعه تاریخی حصار (آقاخان) واقع در بخش امام حسن از توابع شهرستان دیلم که می توان گفت یکی از سازه­ های گلی منحصر بفرد در استان بوشهر می باشد.

قاجاریه قدمت قلعه آقا خان

قدمت این بنا به اواخر قاجاریه در دوره سلطنت احمد شاه قاجار می رسد. این بنا توسط آقاخان لیراوی فرزند حاج حسن خان در روستای حصار ساخته شد. این قلعه که زمانی اوج عظمت و قدرت نظام سیاسی حاکم در بلوک لیراوی بوده حالا به سرعت در سایه بی توجهی مردم و مسئولین در حال احتضار و خرابی است. این قلعه که در نوع خود بسیار زیبا و مستحکم ساخته شده است اکنون از چهار برج سر به فلک کشیده خود، مهمترین و معروف ترین «برج سهیلی» را از دست داده است. این برج بیشتر با زندانی خود که بیش از پنج سال را در آن گذرانده بود معروف است. کاکرم الله خان، برادر آقاخان بود که بر اثر رقابت و ستیزی که پس از مرگ پدر بر سر جانشینی وی در میان آمد، در یک نقشه حساب شده دستگیر و در آنجا زندانی شد. اما آنچه بیش از همه در اذهان عمومی منطقه لیراوی بر جای مانده است، اقدام نافرجام طرفداران کاکرم الله خان برای نجات وی است که با دستگیری و مجازات شدید آنان از جمله کور کردن، نقص عضو، تبعید و زندانی کردن آنان انجامید. همین اقدام نیز باعث شد که آقاخان وی را به جزیره خارگ بفرستد و آنجا زندانی نماید اگر چه هوادارانش از پای ننشستند و پس از پنج سال با نقشه و اقدامی متهورانه وی را از بند نجات دادند.

قلعه 8

قلعه آقا خان یادگار فراموش شده

پیمان اسفندیاری دبیر انجمن معماران گناوه هدف از این بازدید را توجه مردم و مسئولین نسبت به این یادگار ارزشمند فراموش شده عنوان نمود که می­توان با زنده سازی الگوهای اصیل بومی خود صدای رساتری در معرفی فرهنگ و تمدن منطقه داشته باشیم. اسفندیاری در ادامه می گوید: گناوه با داشتن سه دانشگاه، داشتن نیروی متخصص، بستر مناسب اقتصادی و اجتماعی و همچنین وجود بناهای با ارزش معماری، می تواند رشته معماری در دانشگاه ها یش تدریس شود، چرا که آموزش معماری یکی از بهترین راه­ های شناساندن چنین یادگارهایی است.

قدر میراث بجا مانده را بدانیم

دکتر پویا دولابی نیز می­ گوید: هدف ما از این بازدید آگاهی مردم از این گنجینه­ ها و اطلاع رسانی و انتقال دیدگاه­ ها به مسئولین و مهمتر از همه درگیر کردن عامه مردم با این قضیه است که قدر میراث به جای مانده از گذشتگان را بدانند. متاسفانه ما فرهنگ حفاظت از این بناها را نداشته ایم.

دکتر امین نعمتی از اساتید دانشگاه و با تخصص ویژه مرمت از بازدید کنندگان این بنای تاریخی در زمینه حفظ و مرمت این بنا اظهار داشت: بنا دارای ویژگی­ های خاصی است، تحت تاثیر تغییرات معماری که در آن برهه از زمان در کشور اتفاق افتاده است این بنا هم شاهد تغییرات بوده است و به همین دلیل ترکیب­ های متفاوتی از طاق­ های باربر و تزیینی را در آن می بینیم که در واقع اتصال کننده در معماری در زمان خود بوده است.

IMG-20150427-WA0151

 

تنوع در ساخت قلعه موج میزند

دکتر نعمتی در ادامه اظهار داشت:این بنا نمای بسیار زیبایی دارد که در کمتر بنایی در آن زمان دیده شده است. حتی در ساختمان­ های قدیمی بوشهر تنها در عمارت دهدشتی می توان قسمتی از این تزیینات را دید. وی همچنین بیان داشت : طاقها دارای تنوع بسیار زیبایی است. در طاق­ها که هم تزیینی و هم باربر است نقش و نگارهای متنوع و بسیار زیبایی دیده می شود و این بنا بخش مهمی از تاریخ معماری منطقه ما است که باید حفظ شود. تزییناتی که در شومینه ها بکار گرفته شده است و ساخت شومینه ها هم در نوع خود زیبا است.

وی هدف از این بازدیدها را اطلاع رسانی و جلب توجه مردم و مسئولین به این بناهای تاریخی می داند. این استاد دانشگاه می گوید: اینکه جمعی منسجم از فعالین اجتماعی و معماران و رسانه­ ها دور هم جمع بشوند و به صورت جدی به این آثار تاریخی بپردازند اقدامی بسیار قابل تحسین و تاثیر گذار است که می تواند از تخریب و نابودی این آثار جلوگیری نماید. وی نقش شورای روستا، مسئولین بخش امام حسن و شهرستان دیلم را برای توجه جدی به این اثر ارزشمند بسیار مهم می داند.

قلعه 5

نگران از بین رفتن فرهنگ و هویت دیرینه و میراث گذشتگانمان شده ایم

در ادامه محدثه دسترنج می گوید: با توجه به تخریب اکثر بناهای با ارزش و با قدمت شهرستان گناوه و حومه آن و باقی ماندن تعداد محدودی از آن­ها ما نسل امروز نگران از بین رفتن فرهنگ و هویت دیرینه و میراث گذشتگانمان شده ایم و طی بازدیدی که انجمن معماران به همراه تعدادی از اساتید از قلعه حصار داشتیم نگرانیمان بیشتر شد. از آن قلعه با عظمت فقط پیکره ای که روز به روز رو به زوال است، باقی مانده است که اگر اکنون ما نیز نسبت به آن بی توجه باشیم نسل­ های آینده تجربه لذت حضور در چنین مکان هایی را از دست خواهند داد. این معمار جوان همچنین اظهار امیدواری کرد که با حمایت مسئولین و اساتید و همشهریان عزیز به خصوص مردم خطه لیراوی بتوانیم با مرمت این بنا قدمی موثر در احیا یادگار گذشتگانمان و الگوهای اصیل معماری شهرمان برداریم.

 

قلعه 2

 

قلعه جز آثار  انگشت شمار در شمال استان

عباس خسروانی می­گوید: قلعه آقاخان حصار از بناهای ارزشمند و فراموش شده استان است که به ثبت میراث فرهنگی رسیده و مربوط به اواخر دوره قاجار می باشد که دارای المان­ها و سبک معماری این منطقه می باشد که متاسفانه بخش­های الحاقی اطراف آن بصورت کامل تخریب گردیده و حتی بخش جنوبی آن در شرف نابودی می باشد و نیازمند اقدامی عاجل و فوری در وهله اول برای تثبیت وضعیت کنونی و جلوگیری از نابودی بیشتر و در مراحل بعدی به مرمت و بازسازی می باشد. شاید اولین قدم می تواند برگزاری برخی مناسبات در این مکان باشد که با کشاندن مردم و مسئولان به این بنای ارزشمند و فراموش شده باشد. ارزش و اهمیت و حفظ و بازسازی این بنا زمانی بیشتر مشخص خواهد شد که بدانیم این بنا جز آثار معدود و انگشت شمار در شمال استان به شمار می رود

سجاد ابراهیمی مسئول تشکل جوانان ایده پرداز گناوه می گوید: باید در ابتدا از انجمن معماران گناوه بابت ترتیب دادن این بازدید تشکر و قدر دانی کنیم. وی ابنیه تاریخی را جزیی از هویت یک ملت می داند که حفظ و نگهداری آن ها اراده جمعی می خواهد. شناخت مردم و اطلاع از ارزش این آثار و همت مسئولین برای حفظ آن ها می تواند در این راستا باشد. ابراهیمی فعال شدن اداره میراث فرهنگی و گردشگری را کمک شایانی به معرفی و حفظ بیشتر تاریخ و هویت منطقه می داند.

 

قلعه حصار 7

سال ۸۳ آخرین مرمت قلعه حصار

جواد خلیفه لیراوی رئیس شواری اسلامی روستای حصار می­گوید: آخرین باری که مسئولین نسبت به مرمت و بازسازی قلعه حصار اقدام کردند سال ۸۳ بود که آن هم تنها قسمتی جزئی مرمت شد و پس از آن دیگر هیچ کس سراغی از آن نگرفته است. وی با اشاره به سابقه این بنای عظیم می گوید: این قلعه دارای ویژگی­ های خاصی بوده که بر اثر مرور زمان و عدم توجه ازبین رفته است. وی معماران این بنا را از اهالی بهبهان می داند. لیراوی در پاسخ به وسایل و تزیینات داخل قلعه می گوید: که درب ورودی قلعه و درب و پنجره­ های داخلی توسط مالکین سال ها پیش فروخته شده است. وی همچنین می گوید درب اصلی ورودی ده سال پیش به مبلغ نهصد هزارتومان فروخته شده است. لیراوی می گوید متاسفانه در جلسات مختلف ما نسبت به توجه به این بنای منحصر به فرد و تاریخی صحبت و درخواست داشته ایم اما هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است و تنها در مرحله حرف باقی مانده است.

 

قلعه4

 

با این وجود با گذشت بیش از یک قرن از ساخت این قلعه وجود کوزه­ های شکسته، گوپال و بسیاری اشیا قدیمی در این قلعه همگی نشان از عظمت و بزرگی این بنا دارد که جا دارد توجه مسئولین بخصوص فرماندار دیلم و معاون فرهنگی وی را به این بنای تاریخی جلب نماییم که با این همه سرمایه فرهنگی و انسانی که در بین جوانان تحصیل کرده و متخصص وجود دارد از این فرصت بدست آمده استفاده نمایند و با کمی توجه و پیگیری نسبت به بازسازی و مرمت آن هر چه زودتر اقدام نمایند.


آخرین ویرایش: جمعه 27 شهریور 1394 11:31 ق.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر