دزدان دریایی در خلیج فارس

سه شنبه 30 بهمن 1397 02:25 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

سلطان بن محمد قاسمی، محمدباقر وثوقی (مترجم)
ناشر: همسایه - 1383
20000 ریال


وبلاگ لیراوی : ضمن آروزی سلامتی عاجل برای استاد گرانقدر و دوست بزرگوار جناب دکتر وثوقی چند کتاب ایشان را برای علامندان نام می برم . 
ارادتمند : خلیفه زاده 

دزدان دریایی در خلیج‌فارس "از افسانه تا واقعیت"
ناشر: همسایه
زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: 955.735
سال چاپ: 1383
نوبت چاپ: 1
تیراژ: 1000 نسخه
تعداد صفحات: 256
قطع و نوع جلد: وزیری (شومیز)
شابک 10 رقمی: 9646199305
شابک 13 رقمی: 9789646199309

توضیح کتاب:
نویسنده کتاب، معتقد است که دولت انگلستان در اواخر قرن هجدهم و دو دهه‌ی اول قرن نوزدهم به منظور چیرگی بر تجارت خلیج فارس، به بهانه‌ی مبارزه با دزدی دریایی، دست به تهاجم گسترده نظامی به خلیج فارس زد. انگلیسی‌ها با استناد به چند گزارش جعلی و مبالغه‌آمیز کارگزاران انگلیسی، دست به تبلیغات گسترده علیه "قواسم" زدند و در تبلیغات خود نشان دادند عرب خلیج فارس به ویژه قواسم به دزدی دریایی می‌پردازند. نویسنده با بررسی رویدادهای دو دهه‌ی نخست قرن نوزدهم و به استناد اسناد بایگانی‌های بمبئی و آرشیو‌های کمپانی هند شرقی، تلاش می‌کند ادعاهای گمراه کننده‌ی انگلیسی‌ها را بر ملا سازد و نشان دهد که انگلیسی‌ها برای در دست گرفتن تجارت و قدرت دریایی در خلیج فارس مبارزه با دزدی دریایی را بهانه قرار داده بودند. کتاب از پنج فصل تشکیل شده و در آن‌ها، ابتدا از موقعیت و مشخصات طبیعی خلیج فارس در قرن هجدهم و بنادر و فعالیت‌های تجاری مهم آن‌ها صحبت می‌شود؛ سپس اتهام‌های دزدی دریایی نقد و ارزیابی می‌گردد و مورد به مورد با اسناد مختلف به سنجش درمی‌آید. موضوع فصل‌های دیگر کتاب عبارت‌اند از: "درگیری رأس الخیمه"، "مذاکرات و قرارداد 1814" و "انهدام قواسم"
.

آخرین ویرایش: سه شنبه 30 بهمن 1397 02:31 ب.ظ

 

اشعار بیرمی

سه شنبه 30 بهمن 1397 02:22 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
ناشر: نگارستان اندیشه - مهر، 1397
250000 ریال

آخرین ویرایش: سه شنبه 30 بهمن 1397 02:23 ب.ظ

 

معرفی کتابی که ندیده ام روابط عمان و فرانسه

سه شنبه 30 بهمن 1397 02:20 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
سلطان بن محمد قاسمی، محمدباقر وثوقی (مترجم)، فرامرز فرامرزی (مترجم)، مهدی عباسی (ویراستار)
ناشر: موسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانی - 03 مهر، 1390
40000 ریال

روابط عمان و فرانسه و تاثیر آن بر تحولات خلیج فارس (1715 - 1900 م)
ویراستار:

 مهدی عباسی

زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: 327.4405353
سال چاپ: 1390
نوبت چاپ: 1
تیراژ: 1200 نسخه
تعداد صفحات: 174
قطع و نوع جلد: رقعی (شومیز)
شابک: 9786005211306
توضیح کتاب:
نویسنده در این کتاب، مناسبات دو کشور عمان و فرانسه و تأثیر آن بر تحولات سیاسی منطقه‌ای را بررسی کرده، سپس به موضوع نحوة برخورد و روش‌های مقابلة قدرت‌های محلی با دو قدرت خارجی فرانسه و بریتانیا در منطقه پرداخته است. همچنین در بخش‌های مختلف کتاب موضوعاتی همچون توسعة قدرت سلطان عمان به بخش‌های شمالی خلیج فارس؛ مسئلة بندرعباس در روابط ایران و عمان و دخالت‌های کمپانی هند شرقی در خلیج‌فارس را بررسی کرده است
.

آخرین ویرایش: سه شنبه 30 بهمن 1397 02:34 ب.ظ

 

معلم لیراوی بعد از ۴۳ سال به جمع دانش‌آموزانش رفت + عکس

دوشنبه 29 بهمن 1397 02:49 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 


 اکبر عمانی، معلم روستای کنارکوه شهرستان دیلم بعد از ۴۳ سال در جمع دانش آموزان خود قرار گرفت.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از مهر؛ دکتر اکبر عمانی سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ به مدت سه سال در روستای کنارکوه - دهستان  لیراوی - شهرستان دیلم مشغول به تدریس بود و بعد از ۴۳ سال در بین دانش‌آموزان خود قرار گرفت.

 			 				 					معلمی بعد از ۴۳ سال به جمع دانش‌آموزان خود رفت

دانش آموزان دهه ۵۰ در مراسم استقبال با شور و اشتیاق وصف‌ناپذیری آموزگار دوست‌داشتنی خود را در آغوش گرفتند.

پس از مراسم استقبال، دکتر عمانی که ۶۵ بهار از عمر خود را سپری کرده، عصازنان بر سر مزار دوستان سال‌های دهه ۵۰ خود که در روستای کنارکوه باهم هم‌نشین و صمیمی بودند و دستشان از دنیا کوتاه شده بود حاضر شد و با قرائت فاتحه یاد آنها را گرامی داشت.

بعد از آن دانش آموزان و معلم به یاد دوران گذشته وارد یک کلاس شدند و خاطرات شیرین آن دوران را برای هم بازگو کردند.

عباس امید رئیس اداره آموزش وپرورش دیلم به منظورتجلیل از دکتر عمانی در روستای کنارکوه حضور یافت و از دست‌اندرکاران این برنامه تشکر و قدردانی کرد.

اکبر عمانی در این سفردوروزه با خانوده شهدا و مردم روستا دیدار و به گفتگو نشست. وی اظهار داشت: افتخار می‌کنم که مهمان خانه‌هایی هستم که دروازه ورودی این روستا مزین به تصاویر شهیدان این روستا است.

این معلم تعداد ۲۰۰ جلد کتاب نیز به کتابخانه مدرسه و مسجد اهدا کرد.


آخرین ویرایش: دوشنبه 29 بهمن 1397 02:53 ب.ظ

 

گزارش روز لیراوی 20 دی ماه 97

چهارشنبه 24 بهمن 1397 02:43 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
 • تاریخ انتشار خبر: پنجشنبه, 17 ژانویه , 2019 | 13:56 | کد خبر : 18780 |
 • روز لیراوی
  با تکیه بر تحقیق روز لیراوی مشخص شد

  یاران سبز_ مرتضی خضری: زاگرس و خلیج فارس در شمالی‌ترین نقطه استان بوشهر دشت لیراوی را در میان دارند. دشتی پهناور که زمین‌های حاصل‌خیزش با خیزش باران به مخملی سبز رنگ تبدیل می‌شود. دشت لیراوی گستره خود را به کوه‌های زاگرس نیز کشیده است. ساکنین کوه‌های اطراف دشت لیراوی و شهرستان بهمئی و مناطق بخش […]

  یاران سبز_ مرتضی خضری: زاگرس و خلیج فارس در شمالی‌ترین نقطه استان بوشهر دشت لیراوی را در میان دارند. دشتی پهناور که زمین‌های حاصل‌خیزش با خیزش باران به مخملی سبز رنگ تبدیل می‌شود. دشت لیراوی گستره خود را به کوه‌های زاگرس نیز کشیده است. ساکنین کوه‌های اطراف دشت لیراوی و شهرستان بهمئی و مناطق بخش دیشموک به لیراوی کوه مشهورند. در میان دشت لیراوی شهر دیلم قرار دارد. شهر 22 هزار نفری دیلم قسمتی از تاریخ لیراوی را در خود جا داده است. لیراوی در شمالی‌ترین نقطه خود به روستای عامری می‌رسد و در جنوب هم روستای احمدحسین با حیات‌داوود همسایه است. لیراوی از 700 سال پیش تاریخی مشخص دارد؛ تاریخی پر از حادثه، این تاریخ اوج خود را در 20 دی ماه 799 هجری شمسی به رخ می‌کشد.

  از چند سال پیش لیراوی‌های پراکنده در چند استان جنوبی به دنبال روزی بودند که نام لیراوی را در آن قرار دهند. اولین بار نام «روز لیراوی» در بهارونه لیراوی شنیده شد. غلامرضا کرمی در بهار سال 94 پیشنهاد «روز لیراوی» را داد. پس از این پیشنهاد چند جلسه نیز برگزار شد. این جلسات ره به جایی نبرد و بالاخره علی‌رضا خلیفه‌زاده محقق قدرتمند لیراوی بعد از تحقیقات دقیق پیشنهاد روز لیراوی را مطرح کرد. این پیشنهاد با مخالفت‌هایی روبرو شد اما خلیفه‌زاده پا پس نکشید و روز 20 دی ماه را به عنوان «روز لیراوی» را بر سر زبان‌ها انداخت. با مطرح شدن روز لیراوی خیلی‌ها به تکاپو افتادند تا این روز عملی نشود. مخالفان دلایلی را عنوان کردند که چندان قانع کننده نبود. خلیفه‌زاده کشمکش‌ها را می‌دید ولی برای انجام این مهم، تمام موانع را رد کرد و بالاخره از روز لیراوی در 20 دی‌ما رونمایی شد.

  در 20 دی ماه سال 97 روستای بنه‌احمد میزبان لیراوی‌هایی بود که دوست داشتند بدانند لیراوی چه تاریخی دارد. نام‌گذاری این روز قبل از آغاز حواشی‌هایش شروع شد. این حواشی تا جایی پیش رفت که بالاخره بنر روز لیراوی پایین کشیده شد ولی علیرضا خلیفه‌زاده محققی که حاصل 20 سال تحقیق خود را در پیش رو داشت با دلایل کافی این روز را مهم‌ترین روز در تاریخ لیراوی دانست و روز لیراوی را پایه‌گذاری کرد.

  در ابتدای این مراسم علیرضا خلیفه‌زاده گفت: نمی‌توان از تاریخ پر از رشادت لیراوی به همین سادگی گذشت. نیاز بود روزی به نام «روز لیراوی» انتخاب شود؛ امروز همان روز است. وقتی قرا یوسف ترکمان حاکم آذربایجان، زنجان و قزوین در مقابل شاهرخ تیموری حاکم ایران قرار گرفت از سراسر ایران جنگنجویان ایرانی راهی ورامین شدند تا این یاغی را رام کنند، لیراوی‌ها نیز با یک لشکر راهی ورامین شدند. لشکر لیراوی در پیشانی خود امیر سهم‌الدین لیراوی را داشت. قبل از این‌که لشکر شاهرخ از رود ارس تا‌1 شود و به دشت آران برسد قرا یوسف ترکمان درگذشت؛ با مرگ قرا یوسف ترکمان، ترکمنان جنگ را با صلح تغییر دادند. شاهرخ تیموری برای مدتی در آن منطقه ماند و هر روز از لشکری سان می‌دید. لشکر لیراوی در 20 دی ماه سال 799 از مقابل حاکم کشور گذشت. حضور جوانان لیراوی در شمالی‌ترین نقطه کشور برای حفظ مرزهای ایران در 598 سال پیش نشان از قدرت لیراوی دارد و بنابراین، این روز شایسته روز لیراوی‌ست.

  نویسنده کتاب «هفت شهر لیراوی و دیلم» در پاسخ به انتقادها در مورد نام‌گذاری روز لیراوی بیان داشت: چرا باید تعدادی راه کارشکنی را  در مقابل این جریان فرهنگی پیش بگیرند و توان خود را به کار ببرند. نباید بدانیم دانشمندان سی‌نیزی و مهروبانی چه کسانی بودند؟  داشته‌هایمان را برای خشنودی چه کسانی کتمان می‌کنیم؟ باید به این روز ببالیم و در تکمیل آن تلاش کنیم.

  حجت‌الاسلام حسینی بوشهری امام جمعه دیلم هم از مهمانان این برنامه بود. امام جمعه دیلم با اشاره به انتقاداتی که در پیرامون این برنامه صورت گرفت، اظهار داشت: این برنامه هدف خوبی را دنبال می‌کند و کیفیت خوبی هم دارد. برای تاریخ بزرگان لیراوی حرمت قائلیم و در شورای فرهنگ عمومی آمادگی داریم تا از بزرگان دعوت کنیم. پیشنهاد می‌کنم همان‌گونه که روز دیلم داریم، روز لیراوی هم داشته باشیم. دیلم و لیراوی را نمی‌شود از هم جدا کرد و هر کس ساز اختلاف بزند از گردونه نگاه ما خارج است.

  ابوتراب ده‌بانی‌پور نویسنده کتاب از لیراوی تا لیکک هم از میهمانان این برنامه بود. دهبانی‌پور در این مراسم به عنوان سخنران اظهار داشت: افتخار می‌کنیم که منطقه ما تاریخ ساز بوده است و مردم لیراوی در حوادث نقش انکارناپذیر و موثری  اشته‌اند.

  رسول امیری محقق خوزستانی که با لیاس محلی لیراوی در این مراسم حاضر بود، بیان داشت: من حامل سلام مردم لیراوی کوه به لیراوی دشت هستم.

  حسن دشتی مجری این برنامه توانایی خاص خود را در مدیریت برنامه نشان داد و در قسمی از برنامه با زبان لیراوی برنامه را ادامه داد.

  در مراسم روز لیراوی اشعار حسین بویراتی هم شنیدنی بود. در این مراسم احسان نعمت‌الهی شاعر و منتقد ادبی  مجموعه شعر دریا(گوهر) لیراوی را معرفی کرد. لیراوی مجموعه شعر خود را با نام فیدوس به تازگی منتشر کرده است. این مراسم را شیخ احمد خواجه‌گیری از روحانیون لیراوی به پایان رساند.

  در قسمتی از برنامه روز لیراوی صدای نی مصطفی ظرافت مشهور به «با مصطفی» شنیده شد. هنرمندی که سال‌ها با نی خود نشاط را هدیه می‌دهد. عبداله علی‌مرادی هم با تمبک صدای نی بامصطفی را همراهی می‌کرد.

  محسن خواجه‌گیری از اهالی روستای بنه‌احمد میزبانی این روز را در روستای بنه‌احمد به عهده داشت.

  1- «تا» در گویش لیراوی به معنی عبور کردن است.

   

  مدیرسایت: مرتضی خضری

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 24 بهمن 1397 02:44 ب.ظ

   

  لرهای استان کنونی فارس و لیراوی ها

  سه شنبه 9 بهمن 1397 09:47 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

   

  وبلاگ لیراوی : این مطلب از پیج اینستاگرامی ذیل اخذ شده اما حاوی مطالب جدید و جالبی راجع به لیراوی های ساکن کوهمره نودان و سیف آباد و بالاده است.  

  siros_lore_bakhtiyari

  لــرهای استان فـارس بخش اول ،،،،
  نگاهی گذرا به طوایف لر استان فارس.
  مسلما اولین نامی که بعد از لرهای فارس می اید ممسنی است اما محدود کردن لرهای استان به ممسنی یک اشتباه بزرگ و تیشه به ریشه خود زدن است...
  لرهای استان فارس در :
  1.
  سپیدان:
  لرهای سپیدان در زمان قدرت شولی ها جزو شولستان بوده اند و پس از تضعیف شول ها در رابطه با حملات افغانی ها جزو خاک سردسیری ایل ممسنی قرار گرفته اند ... سپیدان به چهار بخش مرکزی(اردکان) و هماشهر و بیضا و منطقه پشتکوه تقسیم میشود
  مردم بخش ✅مرکزی سپیدان (اردکان)به گویشی از لری صحبت میکنند که مشابه لرهای کوهمره ای و لارستانی(اچمی) و تا حدودی دشتی است . ✅بخش کمهر و کاکان که از لرهای بویراحمدی اند و قبلا بنام دودانگه شناخته میشده و جزو ممسنی بوده ، هنوز بر خلاف تقسیمات سیاسی با طوایف بویراحمد و شهر یاسوج در ارتباط هستند
  مردم هماشهر به لری ممسنی و در بیضا نیز در روستاهای لر نشین (مثل روستای دشمن زیاری)به لری ممسنی سخن میگویند
  (
  هماشهر پیشتر جزو خاک ممسنی بوده که درجهت تجزیه و تضعیف مناطق لر نشین به همسایه واگذار شد)
  لهجه لری شولی در روستاهای شول و سنگر کماکان به قوت خود باقیست...
  (
  مولف انیس الناس تالیف 830 قمری از یکی از روسای شول ✅بیضا به نام کاید تاج امیر یاد میکند و همین اثر نیز ازکاردی به نام شولی که در کازرون می ساختند سخن میگوید( تالیف شجاع ص259)
  2.
  کازرون:شهرستان کازرون شامل چندین بخش است که در برگیرنده :
  لرهای کوهمره ای (نودان.سمغان . پاپون و ...چند طایفه ی کوهمره ای مانند طایفه پاپونی از بومیان شهرستان رستم ممسنی هستند که به نواحی چنار شیجون / قائمیه مهاجرت کردند ... تاریخ و جغرافیای ممسنی ص177 )

  (طایفه کرکانی که از تیره تیرمردان شول قدیم میباشند در رستم و دشمن زیاری سکونت دارند و طایفه ای از کهن ترین ساکنان کوهمره نودان به همین نام هستند...تاریخ جغرافیای ممسنی ص171)

  (طایفه دشتی از لرهای لیراوی که به کوهمره نودان مهاجرت کرده اند..تاریخ جغرافیای ممسنی ص177

  توضیح وبلاگ لیراوی: 

   برای بررسی صحت مطلب فوق به کتاب  جغرافیای تاریخی ممسنی اثر استاد فقید نورمحمدمجیدی مراجعه کردم اشاره ای به نام لیراوی نبود و فقط به جمال خان دشتی و منطقه دشتی از استان بوشهر اشاره شده بود. )


  قرا خمسه در شرق شهرستان : مشتان، مهرنجان، بوعلی، صیف اباد[سیف آباد] و   بلیان  که از لرهای لیراوی هستند .
  شهرستان قائمیه یا چنارشیجون که شامل لرهای کوهمره ای . ممسنی . لیراوی و چندین طایفه از بویراحمد و بختیاری است..
  خشت و کمارج شامل لرهای بویراحمدی . ممسنی و لیراوی که در برخی مناطق ان به لری کوهمره ای هم صحبت میشود.
  بخش مرکزی کازرون که شامل جره و بالاده و پایین ده میباشد و لرهای شولی و لیراوی بیشتر در بالاده سکونت 

  توضیح وبلاگ لیراوی: 

  لیراوی های سیف  آباد  کازرون   با نام خانوادگی  شفیعی 

  لیراوی های بالاده  کازرون   با نام خانوادگی گندمکار 

  لیراوی های خشت و کمارج  کازرون   با نام خانوادگی قادری و بذرافشان 

  اما از لیراوی های چنار شاهیجان اما من اطلاعی ندارم. علیرضا خلیفه زاده    


  آخرین ویرایش: یکشنبه 14 بهمن 1397 01:02 ب.ظ

   

   
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات