دومین بزرگداشت روز لیراوی

دوشنبه 23 دی 1398 01:55 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
دومین بزرگداشت روز لیراوی در روستای بخش امام حسن شهرستان دیلم استان بوشهر از ساعت 9تا 12 صبح جمعه 20/10/98 برگزار شد. 
از تمبر یادبود روز لیراوی در این مراسم رونمایی شد. 

آخرین ویرایش: دوشنبه 23 دی 1398 01:58 ب.ظ

 

محمد صادق لیراوی

دوشنبه 23 دی 1398 01:54 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
اهمیت فرهنگ از منظر آیات و روایات

اهمیت فرهنگ از منظر آیات و روایات

کتاب «اهمیت فرهنگ از منظر آیات و روایات» از پنج فصل اصلی با عناوین اهمیت فرهنگ از منظر آیات و روایات، ویژگی‌های کار فرهنگی از منظر آیات و روایات، ویژگی‌های مسئولان و متولیان فرهنگی از نگاه آیات و روایات و تهاجم فرهنگی از منظر آیات و روایات تشکیل شده است.
«تعریف لغوی و اصطلاحی فرهنگ»، «نسبت میان دین و فرهنگ»، «دین محصول فرهنگ است»، «دین از عوامل فرهنگ‌ساز است»، «دین منشأ فرهنگ‌سازی است»، «کار فرهنگی بهترین کار است»، «محور کار فرهنگی دعوت به یکتاپرستی و مبارزه با طاغوت است»، «توفیق به ثمر رسیدن کار فرهنگی از آن خداست»، «در کار فرهنگی باید استقامت داشت» و «مباحث فرهنگی باید آسان، روان، عوام‌فهم و خواص‌پسند باشد» از جمله عناوین مباحث مطرح شده در این کتاب است.
از مطالب دیگر مطرح شده در این کتاب می‌توان به «ایجاد انحراف در مسائل فرهنگی بالاترین ظلم‌هاست»، «نتیجه یک کار فرهنگی باید ایجاد حیات معنوی باشد»، «محور کار فرهنگی دعوت به یکتاپرستی و مبارزه با طاغوت است»، «در کار فرهنگی تزکیه مقدم بر تعلیم است»، «توفیق به ثمر رسیدن کار فرهنگی از آن خداست»، «در کار فرهنگی باید استقامت داشت»، «عنصر زمان و مکان در کارهای فرهنگی اهمیت دارد» و «مباحث فرهنگی باید آسان، روان، عوام‌فهم و خواص‌پسند باشد» اشاره کرد.
«در کار فرهنگی باید سطح مخاطب را در نظر گرفت»، «کار فرهنگی را باید از خانواده و نزدیکان شروع کرد»، «کار فرهنگی باید تدریجی و از روی نظم و برنامه باشد»، «توجه به مسائل مادی مردم زمینه‌ساز کار فرهنگی است»، «به کارگیری همه ابزارها و فرصت‌ها در امور فرهنگی»، «استقلال فرهنگی باید حفظ شود»، «در کارهای فرهنگی باید مشورت کرد»، «اصلاحات فرهنگی باید با آزادی و انتخاب آگاهانه مردم باشد»، «در کارهای فرهنگی باید به ادبیات مخاطبان آشنا بود»، «خنده و گریه از ابزارهای مجاز کار فرهنگی است»، «شکستن خرافات و رسوم جاهلی یکی از وظایف مسئولان فرهنگی است»، «در مبارزات فرهنگی عفت زبان و ادب را باید رعایت کرد» و «کارهای فرهنگی گاهی به از خودگذشتگی، ایثار و جان‌فشانی نیاز دارد» از مطالب دیگر مطرح شده در این کتاب است.

آخرین ویرایش: دوشنبه 23 دی 1398 01:55 ب.ظ

 

لباس لیراوی

یکشنبه 8 دی 1398 01:07 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

لباس سنتی دیار لر کهگیلویه وبویراحمد

پوشش زنان

استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد به خاطر برخورداری از طبیعتی زیبا و بکر، علاوه بر زیبایی های طبیعی از جلوه ای خاص در پوشاک زنان این دیار نیز برخوردار است. پوشاک و لباس محلی زنان ازجمله جذابیت های بومی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می آید طوری که هر تازه واردی به این استان در همان نگاه اول متوجه این جلوه های رنگین می شود.  زنان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد از جمله زنان ایرانی هستند که هنوز به پوشاک سنتی و محلی خود پایبند هستند و از آنها در بیشتر اوقات و بخصوص در جشن ها و مجالس عروسی استفاده می کنند  

پوشش وحجاب کامل و تنوع رنگ ها و پارچه ها، جلوه خاصی به لباس محلی زنان در این استان بخشیده است و رنگ های آن بر طبیعت زیبا و دامنه زاگرس، شمیم نشاط و شادی پخش می کند. از جمله نکات قابل توجه این است که پایبندی به استفاده از لباس محلی حتی در میان زنان شهرنشین این استان علاوه بر زنان روستایی و عشایری دیده می شود و با قدم زدن در خیابان های شهرهای این استان مانند یاسوج ،سی سخت ، گچساران و ... این موضوع به خوبی مشاهده می شود. لباس محلی وسنتی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد از سه بخش اصلی سرپوش، بالاتنه وپایین تنه تشکیل شده است که مجموع این سه بخش، پوشش کاملی را برای زنان به همراه دارد 

سرپوش لباس محلی زنان کهگیلویه و بویراحمد، شامل یک پارچه روپوش یا همان روسری به نام " مینا " ( ‪ ( Meynaاست که به طور معمول دارای بیش از یک متر طول و بین ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬سانتیمتر عرض می باشد. بر روی این روپوش مینا نیز پارچه ای به نام چارقد یا لچکی قرار می گیرد که در زبان فارسی همان سربند است. همچنین یک کلاه کوچک زیر مینا قرار می گیرد تا پوشش دهنده موهای جلو سر زنان باشد و معمولا زیورآلات و وسایل تزیین سنتی و ظریف به آن متصل می شود. بخش بالاتنه لباس محلی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد، همان پیراهن یا جامه است که شامل یک پارچه دو متری می باشد و از زیر گردن تا کف پای زنان را می پوشاند. این پیراهن ردا مانند ، دارای آستین و سرآستین است و نوع مدل آن مخصوص زنان استان های کهگیلویه و بویراحمد، فارس ، خوزستان و چهارمحال و بختیاری است. بخش پایین این لباس ها که به عبارتی زیباترین بخش آن نیز به شمار می آید همان دامن یا تنبان است که بیشترین حجم پارچه را در این لباس سنتی در برمی گیرد. معمولا برای دامن این لباس های محلی بین پنج تا ‪ ۱۲‬متر پارچه مصرف می شود طوری که این دامن از بالا کشدار و کاملا چین خورده است ودرپایین آن تزیین هایی مانند نوار دوزی یا پارچه های پلیسه دار به کار می رود. رنگ و جنس پارچه این لباس ها معمولا بنا به طبیعت این استان در مناطق گرمسیری و سردسیری، نوع بافت عشایری و روستایی، نوع باورها و گرایش قومی و قبیله ای و سن زنان انتخاب می شود طوری که برای دختران نوجوان و کودک بیشتر از رنگ های شاد و حجم کمتر پارچه و برای دختران جوان رنگ های روشن تر با پارچه بیشتر استفاده می شود. با افزایش سن زنان نیز رنگ این لباس ها بیشتر به سمت تیره و خاکستری مانند سبز یشمی یا سورمه ای سوق پیدا می کند  

پیراهن دلق مخصوص استان کهگیلویه و بویراحمد است و در آن از رو دوزی، ایجاد نقوش با زیورآلات یاسکه، رنگ‌های تیره‌تر و جنس مرغوبتر استفاده می‌شود و بیشتر، زنان موسوم به بی‌بی آن را می‌پوشند. نوع و زیبایی این نوع لباس نشان می‌دهد که مردم استان کهگیلویه و بویراحمد تا چه اندازه به رنگ‌های شاد علاقه دارند. مردم این استان به دلیل تنوع اقلیمی طبیعت، علاقه زیادی به تنوع رنگ‌ها دارند که این امر در نوع پوشاک آنها به خوبی به چشم می‌خورد.

در جشن‌ها و مراسم عروسی رسم است که زنان با به کار بردن زیورآلات در این لباس‌ها، جلوه‌یی خاص به آن می‌بخشند. رنگ به کار رفته در لباس محلی و سنتی زنان این استان با توجه بموقعیت و زمان تغییر می‌کند به عنوان مثال زنان عزادار تا حدود یک سال از لباس‌های تیره استفاده می‌کنند.پوشش مردان  

در گذشته پوشاک مردان کهگلویه و بویر احمد عبارت بوده از: جبه ، دلگ﴿dalg ) ، شال ، پیراهن بدون آهار و یقه با آستین گشاد ، زیرشلوار ، گیوه و کلاه.که به توصیف هریک خواهیم پرداخت .
جبه که در گویش محلی جقه ( jeqa ) است و از جنس پشم گوسفند و بسیار نازک و کرم رنگ و تا زانو می آمده و بوسیله نخ ابریشمی به نام زناره ( zonara ) که با زنار فرق دارد بصورت ضربدر ، مانند شکل خفتان در شاهنامه فردوسی به دور سینه بجای دگمه پیچیده می شده است. جبه دارای آستین گشاد و کوتاه بوده و اغلب در جنگها مورد استفاده مردان قرار می گرفته. همانگونه که بیان شد زناره zonaraبندهایی است که برای بستن " جقه " بکار میرفته است ، بدین صورت که از سر شانه بزیر بغل میرفته و جقه را محکم نگاه می داشته است.
- دلگ مردانه نیز به شکل جقه و شبیه به ( ربدوشامبر ) کوتاه از جنس پارچه اطلسی و دارای آستر بوده و رنگ سفید گلدار آن مرسوم بوده است. دلگ بلند و فاقد دگمه بوده ، یقه ندارد و جلوی آن سرتاسر باز است.چیزی شبیه به ردا .در ناحیه کمر روی دلگ ، شال بسته می شد.

شال ، پارچه ای سفید رنگ یا کرم رنگ بوده است که تا 10 متر درازا داشته و آنرا بر روی دلگ بدور کمر می بسته اند.طریقه بستن آن بدور کمر به این شکل بوده که ابتدا از قسمت پهن پیچیدن آن آغاز می شده و بعد انتهای قسمت باریک را در زیر یک لایه آن فرو میکردند.در زیر دلگ پیراهنی بدون یقه و آهار ، با آستین گشاد که با تار نخی بسته می شد وجود داشت.رنگ شال معمولا سفید و یا تریاکی رنگ بوده و در مراسم عروسی و میهمانی از آن به همراه دلگ و برای محکم نگاه داشتن دلگ استفاده می شده است.
پایین تنه مردان را زیر شلوار می پوشاند که در قسمت پایین تنگ تر بوده است.و عکس آن در نزد بختیاریها مرسوم است.این تن پوش شبیه به پیژامای کردها بوده و اختلاف آن با شلوار کردها فقدان جیب در نوع لری آن است.

- کفش شامل گیوه یا ملکی ( melki ) که رویه اش از پنبه تاب داده و تخت آن چرمین یا پلاستیکی است.در این نوع پا پوش بالاتر از پاشنه ، چرمی بلند دوخته می شود که برای راحت پوشیدن آن بکار می رود و خود نوعی پاشنه کش محسوب می شود.روی نوک تیز جلوی آن تکه چرمی که درازایش تا 3 سانتیمتر می رسد ، برای زینت بخشیدن گذاشته می شد.رنگ گیوه نیز سفید است. 

 


- کلاه مردان این دیار به شکل کاسه و سفت و محکم و از جنس پشم گوسفند بوده است. رنگ خاکستری و نیز مشکی آن مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن کلاه دیگری نیز وجود داشته به نام شب کلاه و از جنس پشم به رنگ خاکستری یا کرم که البته بسیار نرم است.
- کسانی که به کار شبانی ( چوپانی ) اشتغال داشته اند در زمستان تن پوشی نمدی می پوشیده اند که آنرا کردک ( kordak )می گویند.این تن پوش بدونآستین و دگمه بوده و تا زانو می رسد. باران از آن عبور نمی کند کردک ، از بالا تا پایین یکسان و فاقد انحنا است


آخرین ویرایش: یکشنبه 8 دی 1398 01:15 ب.ظ

 

پرفسور عیسی حیاتداودی

یکشنبه 8 دی 1398 12:57 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
معرفی از سوی مخاطبان وبلاگ لیراوی :

درود فراوان خدمت استادخلیفه زاده 
دیروز نام پروفسور عیسی جیاتداودی را در وبلاگ شما دیدم 
بنده اهل بهبهانم وسال 94 در دانشگاه شریف شاگرد ایشان بودم 
جناب پروفسور فارغ تحصیل از دانشگاه مونیخ در مقطع دکترا رشته مهندسی انرزی
 وفوق دکترا از سوربن ورتبه علمی ایشان اونوقت استاد تمام بود
 وعضو ثابت موسسه فیزیک ماکس پلانک المان 
و مدیر ارشد در بخش فناوری های نوین زیمنس 
و در دانشگاه اساتید ایشان را بسیارتکریم می کردند
چون بسیار متواضع و از نظر علمی خودش را  آموزگار می دانست
 از سوابق علمی ایشان اینکه دو دوره متوالی برترین فیزیکدان در سال 2008 و2009 شده 
وبنده مدیون ایشان می باشم ایشان شاگرد پروفسور لطفی زاده پدر فازهای منطقی دنیا و کارلو لوکاس ومگردیچ تومانیان گیورک قره پتیان و پروفسور بهادری نزاد که همگی از نوابغ علمی دنیا می باشند. 

پیام یکی دیگر از مخاطبان : 

سلام من اهل اهواز و دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه علم وصنعت سال 94 بودم جناب پروفسور استاد بنده و راهنمای من بود
 ایشان انسانی دانشمند فرهیخته و بسیار شخیص هستند 
پروفسور اکنون ساکن المان هست و 
بیشتر علاقمند به تحقیقات بودن.
 بنده برا ایشان ارزوی تندرستی از خداوند منان دارم. 

آخرین ویرایش: یکشنبه 8 دی 1398 01:06 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic