"تل تهماچی" در روستای عامری لیراوی دیلم ثبت ملی شد

چهارشنبه 30 بهمن 1398 12:50 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 


خلیج فارس: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناوه و دیلم گفت: با تلاش همکاران اثر تل تاریخی " تهماچی " شهرستان دیلم در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش «خلیج فارس»؛ حمزه بهاگیر در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این اثر تاریخی متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد است و تنها اثر پیش از تاریخ است که در کرانه‌های خلیج فارس قرار دارد.

وی اضافه کرد: ثبت این اثر  شرایط و پشتوانه قانونی حفاظت را برای حراست و نگهداری بیشتر از آن فراهم می‌کند.

بهاگیر ادامه داد: اهمیت ثبت آثار، تعیین و مشخص کردن حریم اصلی و فرعی آنها برای حفاظت بیشتر و مبنایی است  و در چند روز اخیر “تل تهماچی” در کنار “تل سرخو” دومین تل تاریخی است که در شهرستان دیلم قرار دارد و در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

کلمات کلیدی خبر : حمزه بهاگیر دیلم

آخرین ویرایش: چهارشنبه 30 بهمن 1398 12:51 ب.ظ

 

مجلس اول؛ بوشهر و 5 نماینده‌اش + تصاویر

سه شنبه 8 بهمن 1398 08:59 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
نگاهی به نمایندگان ادوار استان در مجلس شورای اسلامی (1)

مجلس اول؛ بوشهر و 5 نماینده‌اش + تصاویر

خلیج فارس: استان بوشهر در اولین دوره مجلس شورای اسلامی 3 کرسی در مجلس داشت که از حوزه های انتخابیه بوشهر، دشتستان و رودباران بود.

خلیج فارس: در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» طی سلسه گزارش هایی، نگاهی به سوابق مجالس نه گانه پس از انقلاب و نمایندگان استان بوشهر در این دوره ها دارد که بخش نخست آن در ادامه از نظر گرامیتان می گذرد.

نگاهی گذرا به مجلس اول

به گزارش «خلیج فارس»؛ انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی در 24 اسفندماه 1358 برگزار شد و بسیاری از کنشگران سیاسی، آن را بهترین دوره مجلس می داند، نظیر حسن روحانی که در مصاحبه ای در مورد مجلس اول و آزادی انتخابات می‌گوید: «مجلس اول پس از انقلاب اسلامی که در آن زمان حتی شورای نگهبان نیز وجود نداشت و همه حتی گروهک‌های مخرب در آن حضور داشتند بهترین مجلس تاریخ این کشور نبود؟ ملت ایران ملتی بالغ، باتجربه و بزرگ است که به خوبی برای آینده خود تصمیم می‌گیرد.»

اولین دوره مجلس اول شورای اسلامی به دلیل حضور این افراد و جریان‌ها تاثیرات مستقیمی در تصمیم‌گیری‌های نظام داشت؛ طوری که آزادی گروگان های آمریکایی را تصویب می‌کند و رای به عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی صدر می‌دهد. در این مجلس مهدی بازرگان در کسوت نمایندگی مردم تهران است و اکبر هاشمی رفسنجانی ریاست آن را بر عهده دارد. عزت اله سحابی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه می باشد و محمد یزدی نائب رئیس مجلس.

نکته جالب این است که سه نماینده از این مجلس به ریاست قوای مختلف در ایران رسیده‌اند. آیت‌الله محمدی یزدی به ریاست قوه قضائیه رسید.  از 7 رئیس جمهور ایران، 5 رئیس جمهور سابقه عضویت در این مجلس را دارند. آیت‌الله خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، محمد علی رجایی و سید محمد خاتمی به نهاد ریاست جمهوری رفتند و علی اکبر ناطق نوری و مهدی کروبی به ریاست مجلس رسید.

همچنین مجلس اول تنها مجلسی در تاریخ جمهوری اسلامی است که با 3 رئیس جمهور و 4 دولت کار کرده است. این مجلس با ابوالحسن بنی صدر، محمد علی رجایی و آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رئیس جمهور و با رجایی، باهنر، مهدوی کنی و میرحسین موسوی به عنوان نخست وزیر کار کرده است.

این مجلس یکی از پر شهدا ترین مجالس ایران نیز هست. 27 نماینده از این مجلس در حادثه انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال 60 به شهادت رسیدند که دو تن از آنها یعنی میر بهزاد شهریاری و عباس حیدری از استان بوشهر بودند. مصطفی چمران و مهدی شاه‌آبادی در جبهه‌های جنگ به شهادت رسیدند و همچنین سید حسن آیت نیز از شخصیت‌های سیاسی آن زمان ایران بود که ترور شد.

5 نماینده استان بوشهر در مجلس اول

استان بوشهر در اولین دوره مجلس شورای اسلامی 3 کرسی در مجلس داشت که از حوزه های انتخابیه بوشهر، دشتستان و رودباران بود. (رودباران جهت تعیین این حوزه انتخابیه در دوره اول و دوم مجلس بکار رفت.)

در جریان برگزاری انتخابات مجلس اول، عباس حیدری از بوشهر، میربهزاد شهریاری از رودباران و سیدمحمدمهدی جعفری از دشتستان راهی مجلس شدند. اما شهریاری و حیدری کمتر از چهار ماه نماینده استان بودند و در جریان انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند.

پس از آن در سال 1360 برای این دو حوزه، انتخابات میاندوره ای برگزار شد که دو روحانی جایگزین آنها شدند، طوری که در بوشهر حجت الاسلام سیدمحمدحسن نبوی و در رودباران سیدمحمدحسن محمدی راهی پارلمان شدند تا استان در مجلس اول 5 نماینده را به خود ببیند.

«خلیج فارس» در ادامه نگاهی کوتاه به نمایندگان استان بوشهر در مجلس اول و میزان آراء شان داشته است:

عباس حیدری/ حوزه بوشهر

شهید عباس حیدری متولد شیراز بود و تخصص مخابرات داشت. در ماههای منتهی به انقلاب، به بوشهر منتقل شد و در جریان مبارزات ضدشاهنشاهی میان مردم شناخته شد. انتخاب وی به عنوان نماینده بوشهر در اولین دوره مجلس در رقابتی تنگاتگ با علیرضا مظفری زاده مبارز انقلابی و اولین فرمانده سپاه استان رقم خورد، طوری که انتخابات به مرحله دوم کشیده شد.

در آنجا مظفری زاده در بوشهر و دیلم آرای بیشتری نصیب خود کرد، ولی آرا گناوه توانست معادله را به سمت شهید حیدری تغییر دهد و او را راهی مجلس کند. ایشان در جریان انفجار حزب جمهوری اسلامی در 7 تیرماه 1360 توسط منافقین به شهادت رسید تا کمتر از چهارماه نمایندگی استان را برعهده داشته باشد.

وی در زادگاهش شیراز خاکسپاری شده است.

سیدمحمدمهدی جعفری/ حوزه دشتستان

سیدمحمدمهدی جعفری زندانی سیاسی دوران پهلوی و از شاگردان آیت الله طالقانی که متولد روستای دهقائد بود، نماینده دشتستان در اولین دوره مجلس شد. نفر دوم پس از وی نیز حاج ماشاالله کازرونی مبارز انقلابی بود که بعدها رییس کمیته انقلاب اسلامی دشتستان شد. جعفری در کمیسیون فرهنگی مجلس عضویت داشت و پس از همان دوره، عطای نمایندگی مجلس را به لقایش بخشید.

خودش در این خصوص به «خلیج فارس» می گوید: «با نیت خدمتگزاری به مردم ایران با تصویب قوانین موثر و مناسب و همچنین کمک به کاهش محرومیت زادگاهم نماینده مجلس شدم، اما در اواخر دوره اول مجلس که آزادترین مجلس بود اتفاقاتی پیش آمد که فعالیت آزاد نمایندگان را محدود می کرد و پس از ارزیابی هایی که با خودم داشتم، علیرغم درخواست هایی که وجود داشت و اگر کاندیدا می شدم احتمالا برای مجلس دوم هم رای می آوردم، ولی نمایندگی را کنار گذاشتم. وقتی آقای هاشمی رفسنجانی رییس وقت مجلس هم دلیل عدم کاندیداتوری ام را جویا شد همین پاسخ را دادم. به هرحال تصور و تحلیلم این بود که وجودم در دانشگاه و کار فرهنگی مرتبط با جامعه تاثیرگذارتر است، خصوصا اینکه تحصیلات بنده در خصوص نهج البلاغه و قرآن بود و باید این اطلاعات به نسل جوان منتقل می شد. از این رو در دوره های دیگری مثل مجلس ششم هم که از بنده برای کاندیداتوری در دشتستان توسط دوستان دعوت می شد، همان نظر قبلی ام را داشتم و حضور در دانشگاه را اثربخش تر می دانستم.»

این متخصص علوم قرآنی اکنون در دانشگاه شیراز تدریس می کند و به عنوان یکی از پژوهشگران برجسته نهج البلاغه در کشور مطرح است.

میربهزاد شهریاری/ حوزه رودباران

میربهزاد شهریاری نیز اولین نماینده رودباران (دشتی) در مجلس شورای اسلامی بود که حدود چهارماه پس از انتخابش، در جریان انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. وی در آن مقطع با رای قاطع 84 درصدی به مجلس راه یافت و نفر دوم پس از وی نیز احمد زاهدی بود که کمتر از 8 درصد کل آرا را نصیب خود کرد. مابقی آرا نیز بین دو کاندیدای دیگر تقسیم شد.

وی در زادگاهش روستای بحیری شهرستان دشتی خاکسپاری شده است.

تعیین دو نماینده استان در میان دوره ای

سیدمحمدحسن نبوی/ بوشهر

در پی شهادت عباس حیدری اولین نماینده بوشهر، سال 1360 انتخابات میاندوره ای در حوزه بوشهر برگزار شد که مرحوم سیدمحمدحسن نبوی فعال مبارزاتی قبل از انقلاب و اولین رییس آموزش و پرورش استان پس از انقلاب راهی مجلس شد. در آن انتخابات، عباس عباسی نفر دوم شد که در اواسط دهه 60 مدیرکل آموزش و پرورش استان گردید و پس از آن به مشهد کوچ کرد.

نبوی دو دوره دیگر (مجلس دوم و سوم) نیز نماینده مردم بوشهر شد و پس از آن از کاندیداتوری در دوره چهارم کنار کشید.

نبوی پس از اتمام دوران نمایندگی در بوشهر ماند و شعبه بنیاد ایرانشناسی را در این شهر بنیان نهاد که نقش برجسته ای در جمع آوری و ثبت اسناد تاریخی جنوب داشته و دارد.

وی در انتخابات سال 76 به عنوان حامی سیدمحمد خاتمی در بوشهر فعالیت های موثری داشت و نهایتا سال 81 در سن هفتاد و هشت سالگی دار فانی را وداع گفت.

سیدمحمدحسن محمدی/ رودباران

در ادوار انتخابات مجلس شورای اسلامی، تنها چهره تنگستانی که توانسته راهی پارلمان شود، سیدمحمدحسن محمدی بود، چرا که پس از آن، رقابت در حوزه رودباران (که اکنون با نام دشتی و تنگستان شناخته می شود) به سود کاندیداهای دشتی یا در مقطعی دیر بود.

در پی شهادت میربهزاد شهریاری نماینده رودباران در مجلس اول و برگزاری انتخابات میاندوره ای، سیدمحمدحسن محمدی متولد بوالخیر تنگستان راهی پارلمان شد و پس از وی نیز حبیب الله مغیسه رییس وقت دادگاه استان بوشهر قرار گرفت.

محمدی پس از همان دوره مجلس اول، قید نمایندگی و کاندیداتوری در دوره های بعد را زد و به برخی مسئولیت های پیشنهادی در مرکز کشور یا استان نظیر امام جمعه پاسخ منفی داد، ضمن اینکه تدریس در حوزه علمیه قم را نیز واگذاشت و تا امروز در زادگاهش بندر بوالخیر ساکن می باشد تا به عنوان یک روحانی مردمدار، مورد اعتماد، وثوق و مراجعه اهالی بخش ساحلی تنگستان باشد.

ایشان در خصوص سوال «خلیج فارس» پیرامون دلیل کنار گذاشتن نمایندگی مجلس گفت: «در همان میاندوره ای هم که کاندیدای مجلس شدم، به این دلیل بود که گزینه جدی آن ایام فردی بود که او را برای تصدی نمایندگی مجلس دارای صلاحیت نمی دانستم و براساس تکلیفی که بردوش خود احساس کردم وارد صحنه شدم و مورد لطف مردم قرار گرفتم. در دوره دوم هم شیخ میرزا ابراهیم دشتی (منهاج)  کاندیدا و نماینده همین حوزه شد که به دلیل دوستی و اعتمادی که به ایشان داشتم، بار مسئولیت از دوش من برداشته شد و در دوره های بعد نیز نیازی به حضور من نبود.»

فردی که از نظر حجت الاسلام محمدی صلاحیت رفتن به مجلس را نداشته، حبیب الله مغیسه رییس وقت دادگاه استان بوشهر بود که پس از فرمان 8 ماده ای امام خمینی (ره) در آذرماه 61 که یکی از بندهای آن بررسی صلاحیت دادستان و مسئولان دادگاهها بود، وی نیز از سمتش عزل شد و از بوشهر رفت.

اگرچه گفته می شود وی دیدگاهی نزدیک به برخی گروههای مسلح ابتدای انقلاب داشت، ولی جذب آنها نشد و نهایتا در اوایل دهه 70 بر اثر سرطان جان باخت.

عکس یادگاری نمایندگان اولین دوره مجلس

در تنظیم این گزارش از کتاب خاطرات علیرضا مظفری زاده مبارز انقلابی بوشهر و همچنین مصاحبه با هادی اخلاقی و الله کرم مشتاقی که در دشتی و دشتستان مطالعاتی درباره انتخابات ادوار مجلس داشته اند، کمک گرفته شده است.


آخرین ویرایش: سه شنبه 8 بهمن 1398 09:00 ق.ظ

 

مجلس دوم؛ بوشهر با 3 نماینده روحانی‌‎اش+ تصاویر

سه شنبه 8 بهمن 1398 08:57 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
نگاهی به نمایندگان ادوار استان در مجلس شورای اسلامی (2)

مجلس دوم؛ بوشهر با 3 نماینده روحانی‌‎اش+ تصاویر

خلیج فارس: دوره دوم مجلس شورای اسلامی، استان بوشهر سه نماینده روحانی راهی پارلمان کرد که همگی بالاترین درصد آرا را در میان نمایندگان بعد از خود کسب کردند.

خلیج فارس: در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» طی سلسه گزارش هایی، نگاهی به سوابق مجالس نه گانه پس از انقلاب و نمایندگان استان بوشهر در این دوره ها دارد که بخش دوم آن در ادامه از نظر گرامیتان می گذرد.

مجلس اول؛ بوشهر و 5 نماینده‌اش + تصاویر

نگاهی گذرا به مجلس دوم

دوره دوم مجلس شورای اسلامی بر بستری از فعالیت و رقابت درون گروهی میان وفاداران، شاگردان و هواداران بنیانگذار فقید جمهور اسلامی شکل گرفت.

استعفای دولت موقت به ریاست مهدی بازرگان، رای عدم کفایت سیاسی مجلس به ابوالحسن بنی صدر اولین رییس جمهور ایران و عزل وی توسط امام (ره)، مقابله با سازمان های چپ گرای سیاسی اعم از سازمان های مسلح (فدائیان خلق و مجاهدین خلق) یا غیرمسلح (حزب توده) و توقف آنها، فضای سیاسی کشور را در آستانه رقابت های انتخاباتی دومین دوره مجلس در اختیار نیروهای انقلابی وفادار به آرمان های رهبر فقید انقلاب و برخی از شاگردان و پیروان ایشان قرار داد.

اعضای هیات رئیسه مجلس دوم (هاشمی رفسنجانی رییس، محمد یزدی و مهدی کروبی نایب رییس)

حزب جمهوری اسلامی، جامعه روحانیت مبارز، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، انجمن اسلامی معلمان و دفتر تحکیم وحدت گروههای سیاسی فعال در انتخابات بودند سایر گروهها یا منازعه مسلحانه را برگزیده بودند یا به دلیل نداشتن کاندیدا، اشتیاقی به حضور در انتخابات نداشتند و از تحریم آن سخن می گفتند.

همچنین در دوره دوم مجلس، با اضافه شدن قید التزام به اسلام و التزام عملی به ولایت فقیه، کاندیداهای تعدادی از جریان‌های سیاسی از روند انتخابات کنار گذاشته شدند. نهضت آزادی، حزب توده و سازمان مجاهدین خلق از جمله جریان‌هایی بودند که با وجود داشتن نمایندگانی در مجلس اول، از حضور در مجلس دوم بازماندند. در نهایت جناح راست، توانست اکثریت کرسی‌های مجلس دوم را تصاحب کند.

در ابتدا بیش از 1500 نفر برای کاندیداتوری ثبت نام کردند که در بررسی صلاحیت ها و انصراف تعدادی از داوطلبان، بیش از 1000 نفر برای تصاحب 270 کرسی مجلس در فروردین 1363 به رقابت با یکدیگر پرداختند و مرحله دوم نیز اردیبهشت ماه همان سال برگزار شد.

از منتخبان برجسته آن دوره مجلس می توان به این افراد اشاره کرد: هاشمی رفسنجانی رییس مجلس، محمد یزدی نایب رییس، مهدی کروبی نایب رییس، اسدالله بیات، سیدمحمد خامنه ای، سیدهادی خامنه ای، سیدمحمود دعایی، عباس شیبانی، محمدصادق خلخالی، احمد آذری قمی، محمد اشرفی اصفهانی، مرضیه دباغ، اسدالله بادامچیان، محمدرضا باهنر، رسول منتجب نیا، عبداله نوری، علی اکبر ناطق نوری.

همچنین در مرحله دوم نیز حسن روحانی، قربانعلی دری نجف آبادی، علی موحدی ساوجی و محمدمهدی ربانی املشی، سید رضا اکرمی و محمدرضا رحیمی وارد پارلمان شدند.

3 نماینده استان بوشهر در مجلس دوم

استان بوشهر در دومین دوره مجلس شورای اسلامی 3 نماینده از سه حوزه انتخابیه بوشهر، دشتستان و رودباران داشت. (رودباران نام شهرستان دشتی پس از انقلاب اسلامی شد که از شهرستان دشتستان مستقل گردید. این نام تا مجلس دوم وجود داشت تا اینکه این شهرستان به نام فعلی اش یعنی دشتی تغییر یافت.)

در جریان این انتخابات، سه روحانی در همان مرحله نخست نماینده استان بوشهر شدند که در میان همه نمایندگان همان حوزه انتخابیه شان، صاحب بالاترین درصد آرا شدند.

نمایندگان بوشهر در مجلس دوم به ترتیب درصد آرا شامل این افراد می باشد: حجت الاسلام ابراهیم جمالی یوسفی (میرزا ابراهیم دشتی) از رودباران با 74.2 درصد، عباس رحیمی با 65.2 درصد از دشتستان و سیدمحمدحسن نبوی با 58.7 درصد از بوشهر.

در ادامه نگاهی به میزان رای هرکدامیک از نمایندگان استان در مجلس دوم داریم:

سیدمحمدحسن نبوی/ نماینده بوشهر

شادروان حجت الاسلام سیدمحمدحسن نبوی اولین مدیر آموزش و پرورش استان پس از انقلاب بود. در پی شهادت عباس حیدری نماینده بوشهر در مجلس اول، وی در انتخابات میاندوره ای نماینده بوشهری ها شد.

وی در انتخابات مجلس دوم نیز از همین حوزه کاندیدا گردید و بار دیگر راهی پارلمان شد. نبوی در دوره سوم نیز مجددا نماینده بوشهر شد و پس از آن از نمایندگی کناره گرفت و بنیاد ایرانشناسی شعبه بوشهر را بنیان نهاد و در انتخابات سال 76 نیز جانب سیدمحمد خاتمی را گرفت. ایشان نهایتا در سال 81 درگذشت.

نفر دوم انتخابات مجلس دوم در بوشهر، ححت الاسلام عبدالرسول صداقت بود که در پایگاه ششم شکاری اشتغال داشت و بعدها مسئول عقیدتی سیاسی این پایگاه و سپس نیروی هوایی شد.

عباس رحیمی/ نماینده دشتستان

در شرایطی که محمدمهدی جعفری اولین نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی قید حضور در انتخابات را زد، شگفتی انتخابات ادوار مجلس در حوزه دشتستان رقم خورد، چرا که اولین (و شاید آخرین) غیر دشتستانی به نمایندگی این شهرستان به مجلس راه یافت. ضمن اینکه وی در میان همه نمایندگان دشتستان، تاکنون بالاترین درصد آراء را کسب کرد.(65.2 درصد)

عباس محمدی که متولد نجف آباد اصفهان بود و مردادماه امسال فوت شد، همزمان با جنگ تحمیلی به عنوان امام جمعه برازجان منصوب گردید و در 37 سالگی به نمایندگی دشتستان رسید.

وی پس از پایان دوره نمایندگی به عنوان امام جمعه خمینی شهر اصفهان منصوب شد و تا مردادماه امسال و پیش از فوت به همین مسئولیت اشتغال داشت.

سایت اینترنتی وی در مورد ورودش به مجلس از سوی دشتستان می نویسد: «ایشان هیچ تمایلی به ورود به مجلس را نداشت وبا اصرار وحتی گریه و تظاهرات مردم مجبور شد فقط ثبت نام كند ولی هیچ قدمی برای رأی آوردن و تبلیغات برنداشت و حتی یك ریال هم خرج نكرد و پس از ثبت نام شهر را ترك كرد با این وجود در اولین مرحله و با رأی قاطع مردم انتخاب گردید.»

البته سید محمد مهدی جعفری در روایتی دیگر می گوید: «تبلیغات رحیمی چنان آشکار و عامیانه بود که در تریبون نماز جمعه به مردم قول می داد در صورت ورود به مجلس برای آنان ارزاق و آب و برق و کالا فراهم کند.»

گفتنی است در آن انتخابات، 5 کاندیدای دیگر هم بودند که محمدرضا دشتیانه و حجت الاسلام نورالله حسینی دوم و سوم شدند.

میرزا ابراهیم دشتی/ نماینده رودباران

در حوزه رودباران، میربهزاد شهریاری نماینده دوره اول در انفجار حزب جمهوری اسلامی شهید شده و سیدمحمدحسن محمدی هم که در میاندوره ای وارد پارلمان گردید، برای همیشه از سیاست کناره گرفت و تا امروز در روستای بوالخیر تنگستان زندگی می کند.

در این شرایط، حجت الاسلام ابراهیم یوسفی دشتی معروف به میرزا ابراهیم که اولین امام جمعه بوشهر پس از انقلاب بود، از  زادگاهش کاندیدا شد و با رای 74.2 درصدی به نمایندگی مجلس رسید که بالاترین درصد در میان همه نمایندگان این حوزه می باشد.

البته با ابطال انتخابات اولین دوره مجلس خبرگان در استان بوشهر که به دلیل شکایت وی بود، میرزا ابراهیم دشتی در انتخابات میاندوره ای خبرگان نماینده استان شد، در حالی که سال دوم نمایندگی اش در پارلمان را می گذراند.

با این حال در دوره سوم، وی عزم نمایندگی بوشهر را کرد که در رقابت با یک سید همولایتی اش (سیدمحمدحسن نبوی) رقابت را واگذار نمود. وی در انتخابات مجلس دوم خبرگان هم توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شد و امکان کاندیداتوری را نیافت تا از سیاست کناره بگیرد. وی اکنون در قم و مدرسه علمیه اش حضور دارد و سایت اینترنتی به روزی دارد که معمولا هر هفته یکی از یادداشت های دینی وی را منتشر می کند. ضمن اینکه در شبکه اجتماعی فیس بوک نیز صفحه ای دارد که عمدتا بازنشر مطالب سایت وی می باشد.

میرزا ابراهیم دشتی درباره حضورش در انتخابات مجلس دوم به «خلیج فارس» گفت: «به دلیل تعلق خاطری که به زادگاهم داشتم و درخواست هایی که توسط دوستانی که از زمان مبارزات انقلابی در شهرستان های جنوبی استان مرتبط بودیم، وارد این انتخابات شد و مورد لطف مردم قرار گرفتم. در همان دوره یکی از پیگیری هایم احداث سد رودخانه مند بود که از نظر کشاورزی مستعد است و آب باران ضمن خسارت به مردم، بدون استفاده راهی دریا می شود. وزارت نیرو در دولت میرحسین موسوی هم این موضوع را در گزارش های خود تایید کردند، ولی با این استدلال که در شرایط جنگ هستیم و اولویت بودجه ها آنجاست، این موضوع به بعد موکول شد و عمر نمایندگی من نیز به پایان رسید.»

شایان ذکر است نفر دوم آن انتخابات سید کمال الدین شهریاری بود که اولین تجربه کاندیداتوری اش را پشت سر گذاشت و نهایتا حدود 8100 رای کسب کرد. وی هرچند از بستگان دور شهید میربهزاد شهریاری (نماینده رودباران در مجلس اول) بود و در تهران متولد شده و سکونت داشت، ولی با اتکا به نام و آرا شهید میربهزاد در رودباران کاندیدا شد و ناکام ماند.

وی البته در دوره سوم و چهارم از این حوزه انتخابیه به مجلس رسید و در دوره دهم نیز مجددا به پارلمان برگشت، اما برای دوره یازدهم قید نمایندگی را زد.

کاندیدای شاخص دیگر حوزه رودباران در مجلس دوم، حسین حق شناس پدر دکتر محمدجواد حق شناس عضو کنونی حزب اعتماد ملی و استاد دانشگاه بود که حدود 4200 رای آورد، ضمن اینکه دو کاندیدای دیگر این حوزه یعنی احمد صداقت و محمد اسماعیلی هم به ترتیب 1495 و 916 رای به دست آوردند.

عکس دسته جمعی نمایندگان مجلس دوم

در تنظیم این گزارش از کتاب خاطرات علیرضا مظفری زاده مبارز انقلابی بوشهر، کتاب "تاریخ سیاسی و مبارزات مردم برازجان" تالیف اکبر صابری و همچنین مصاحبه با هادی اخلاقی و الله کرم مشتاقی که در دشتی و دشتستان مطالعاتی درباره انتخابات ادوار مجلس داشته اند، کمک گرفته شده است که بدین وسیله از آنها تشکر می شود.


آخرین ویرایش: سه شنبه 8 بهمن 1398 08:59 ق.ظ

 

مجلس سوم؛ رقابت سنگین برای انتخاب 3 نماینده استان+ تصاویر

سه شنبه 8 بهمن 1398 08:55 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
نگاهی به نمایندگان ادوار استان در مجلس شورای اسلامی (3)


خلیج فارس: در این دوره، نام حوزه انتخابیه رودباران به "دشتی، تنگستان، دیر و کنگان" تغییر یافت، ضمن اینکه "گناوه" نیز به نام حوزه انتخابیه بوشهر اضافه شد. نهایتا یک روحانی و دو غیر روحانی روانه مجلس شدند.

خلیج فارس: در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» طی سلسه گزارش هایی، نگاهی به سوابق مجالس نه گانه پس از انقلاب و نمایندگان استان بوشهر در این دوره ها دارد که بخش سوم آن در ادامه از نظر گرامیتان می گذرد.

مجلس اول؛ بوشهر و 5 نماینده‌اش + تصاویر

مجلس دوم؛ بوشهر با 3 نماینده روحانی‌‎اش+ تصاویر

نگاهی گذرا به مجلس سوم

انتخابات مجلس سوم با شائبه‌هایی در شمارش آراء شهر تهران و برخی دیگر از حوزه‌های انتخابیه همراه بود. این مساله نمود روشنی در پیام امام خمینی(ره)، به مناسبت شروع کار مجلس داشت: "به رغم بدخواهان، انتخابات سومین دوره مجلس مشورتی اسلامی با صحت و سلامت و در موعد برگزار گردید، .... و من ضرورتی به ذکر حوادث زمان انتخابات و نیز حماسه‌های مردم عزیزمان در این مورد نمی‌بینم".

انتخابات این دوره از مجلس در روز ۱۹ فروردین ۱۳۶۷ برگزار شد و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۶۷ اولین جلسه مجلس تشکیل شد.

مدتی پیش از برگزاری انتخابات، حزب جمهوری اسلامی منحل شده و مجمع روحانیون مبارز از جامعه روحانیت مبارز منفک شده بود. بیشتر منتخبان از تهران و شهرستانها از لیست‌های ارائه شده توسط مجمع روحانیون مبارز، دفتر تحکیم وحدت، انجمن اسلامی معلمان ایران، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و خانه کارگر بودند. کاندیداهای معرفی شده توسط جامعه روحانیت مبارز رأی کمتری آوردند و تعدادی از چهره‌های شاخص آنها به دور دوم کشیده شدند.

رییس مجلس سوم، اکبر هاشمی رفسنجانی بود که پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور، مهدی کروبی جایگزین وی شد. حسین هاشمیان و اسدالله بیات هم نواب رییس بودند. در این دوره بود که پس از بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی، نام مجلس شورای ملی رسماً به مجلس شورای اسلامی تغییر کرد.

3 نماینده استان بوشهر در مجلس سوم

در این دوره، نام حوزه انتخابیه رودباران به "دشتی، تنگستان، دیر و کنگان" تغییر یافت، ضمن اینکه "گناوه" نیز به نام حوزه انتخابیه بوشهر اضافه شد.

نهایتا در میان منتخبان، یک روحانی و دو مکلا روانه مجلس شدند، ضمن اینکه غیر از دشتی، در دو حوزه دیگر رقابت کاندیداها فشرده تر بود.

همچنین دو نماینده در مرحله اول و یک نماینده هم در مرحله دوم راهی مجلس شدند.

در ادامه نگاهی به میزان رای هرکدامیک از نمایندگان استان در مجلس سوم داریم:

محمدحسن نبوی/ نماینده بوشهر و گناوه

مجلس سوم در این حوزه انتخابیه به رقابت جدی دو روحانی اهل شهرستان دشتی مبدل شد، سیدمحمدحسن نبوی با سابقه نمایندگی این حوزه در مجلس اول (میاندوره ای) و مجلس دوم.

چهره دیگر حجت الاسلام میرزا ابراهیم دشتی نماینده رودباران در مجلس دوم بود که همزمان نماینده استان در اولین دوره مجلس خبرگان بود و خواست شانس خود را از حوزه مرکز استان بیازماید.

نهایتا هرچند رای میرزا ابراهیم دشتی در شهرستان بوشهر از نماینده وقت پیشی گرفت، ولی رای مناطق شمالی استان توانست برای سومین و آخرین بار نبوی را راهی مجلس کند، چرا که ایشان از دوره بعد قید کاندیداتوری مجلس را زد و در بوشهر به تاسیس بنیاد ایرانشناسی پرداخت. حجت الاسلام نبوی در سال 81 چشم از جهان فروبست.

حجت الاسلام میرزا ابراهیم دشتی درباره دلیل واگذاری نتیجه انتخابات به حجت الاسلام نبوی در گفتگویی با «خلیج فارس» معتقد است: «در زمان تصدی نمایندگی استان در مجلس خبرگان، اغتشاش و ناآرامی هایی در دیلم بروز کرده بود، اما وقتی برای وساطت سراغ من آمدند، ترجیح دادم چون آن زمان نماینده رودباران در مجلس بودم، در حوزه انتخابیه همکارم (نبوی) دخالت نکنم و آنها را به طرف حجت الاسلام نبوی ارجاع دادم، همین موضوع باعث دلگیری اهالی دیلم و بندر ریگ شد و در انتخابات مجلس سوم خود را نشان داد.»

گفتنی است سومین نفر آن انتخابات عباس جهاندیده شهردار سابق بوشهر بود و پس از وی نیز حجت الاسلام محمدکاظم نجفی امام جمعه وقت گناوه قرار گرفت.

سید کمال الدین شهریاری/ نماینده دشتی، تنگستان، کنگان و دیر

سیدکمال الدین شهریاری که در انتخابات دوره قبل در رتبه دوم و بعد از حجت الاسلام میرزا ابراهیم دشتی قرار گرفته بود، این دوره نیز رقابت فشرده ای با علی آل بویه داشت و نهایتا در مرحله دوم راهی مجلس شد.

نماینده ای که در دوره بعد هم ابقا شد و در دوره دهم نیز برای از همین حوزه سومین حضور در بهارستان را تجربه کرد و البته در انتخابات اسفند امسال کاندیدا نشد.

حجت الاسلام علی آل بویه نفر دوم آن انتخابات در سالهای اخیر برای مقطعی رییس دانشگاه آزاد یاسوج بود و در دوره قبل از حوزه بوشهر صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نگردید، آل بویه در انتخابات مجلس سوم 13 هزار رای کسب کرد و به مرحله دوم راه یافت.

کاندیداهای این دوره 7 نفر بودند که یکی از چهره های شاخص در میان آنها مرحوم حسین حق شناس پدر دکتر محمدجواد حق شناس بود که نفر سوم آن رقابت شد.

خدانظر قاسمی/ نماینده دشتستان

در این دوره خدانظر قاسمی فرمانده سپاه دشتستان که به عنوان چهره ای رزمنده شناخته می شد، توانست در زمان جنگ نماینده دشتستان شود.

قاسمی جوانترین نماینده دشتستان در ادوار انتخابات مجلس شورای اسلامی محسوب می گردد که توانست با مدرک دیپلم و در سن 33 سالگی با کسب 26262 رای به مجلس راه یابد.

سایت اینترنتی متعلق به حجت الاسلام رحیمی نماینده دشتستان در مجلس دوم و امام جمعه متوفی خمینی شهر روایت جالبی از عدم کاندیداتوری اش و معرفی خدانظر قاسمی دارد.

در سایت وی آمده: «از آنجا كه در مجلس خوب نمی شد كار كرد وخوشش نمی آمد، (حجت الاسلام رحیمی) با مجلس خداحافظی كرد و بیش از یك دوره نپذیرفت و دیگر توجه به اصرار مردم و حتی اشك جوانان كه اصرار داشتند تا بار دیگر قبول كنند نكرد، حتی خود را هنگام ثبت نام مخفی کرد که مردم او را پیدا نکنند و مجبورش نکنند که ثبت نام کند. چون هدف ایشان در هر حال خدمت بود، احساس می کرد در مجلس نمی تواند زیاد خدمت کند به ویژه وقتی جنگ به اوج فرسایشی بودن و مشکلات رسیده بود و احساس می کرد کس دیگری که بتواند برای جنگ فکری کند به مجلس بیاید. لذا فرمانده سپاه همان شهر را خودش کاندید کرد و اتفاقا انتخاب شد.»

نفر دوم آن انتخابات ناصر محمدی شد که گویا اکنون در تهران سکونت دارد.

عکس دسته جمعی مجلس سوم

در تنظیم این گزارش از کتاب خاطرات علیرضا مظفری زاده مبارز انقلابی بوشهر، کتاب "تاریخ سیاسی و مبارزات مردم برازجان" تالیف اکبر صابری و همچنین مصاحبه با هادی اخلاقی و الله کرم مشتاقی که در دشتی و دشتستان مطالعاتی درباره انتخابات ادوار مجلس داشته اند، کمک گرفته شده است که بدین وسیله از آنها تشکر می شود.


آخرین ویرایش: سه شنبه 8 بهمن 1398 08:57 ق.ظ

 

معماری و تاریخ قلعه‌های شمال استان واکاوی شد+تصاویر

پنجشنبه 3 بهمن 1398 12:52 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

معماری و تاریخ قلعه‌های شمال استان واکاوی شد+تصاویر

خلیج فارس: معماری، تاریخ و قدمت قلعه‌های شمال استان بوشهر در موزه مردم‌شناسی و باستان‌شناسی روستای چهارروستایی بندرریگ شهرستان گناوه در برنامه ای با عنوان "شب برج" بررسی و واکاوی شد.

معماری و تاریخ قلعه‌های شمال استان بوشهر واکاوی شد

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ این برنامه که به همت  انجمن هوای‌تازه گناوه و کتابخانه عمومی روستای چهارروستایی بندرریگ و با همکاری موزه مردم‌شناسی این روستا برگزار شد، وضعیت معماری و قلعه‌های موجود در شمال استان بوشهر توسط  کارشناسان مورد کنکاش قرار گرفت.

بازدید از موزه زیبای مردم‌شناسی روستای چهارروستایی از دیگر برنامه‌های شب برج بود.

پنج قلعه (برج) تاریخی شمال استان بوشهر شامل  خان در بندرریگ،  محمدحسن‌خان در چهارروستایی،  خان در روستای حصار امام‌حسن،  خان در روستای محمدی و  خان در روستای مال‌قاید وجود دارد که برخی از این بناها برجای مانده و برخی تخریب شدند.

از مجموع این پنج بنا،  قلعه بندرریگ به شکل کامل و شایسته‌ای حفظ شده، حصار و محمدی آثاری برجا مانده که در صورت بی‌توجهی به‌طور کامل نابود خواهد شد، در مال‌قاید نیز آثار کمی از برج خان برجا مانده و قلعه چهارروستایی نیز  به صورت کامل تخریب  و هیچ اثری از آن بر جا نیست.

امیر حسین حیاتداودی و حسین کمالی دو تن از کارشناسان  در این برنامه  به تشریح جنبه‌های تاریخی پنج قلعه شمال استان، فلسفه وجودی  و حوادث تاریخی مهم و منظر معماری آن پرداختند.

حیات‌داوودی به تاریخ و قدمت  قلعه‌های شمال استان بوشهر اشاره کرد و گفت: قلعه حصار ۱۴۲ سال قدمت دارد که  سازنده آن آقاخان لیراوی، قلعه مال‌قاید ۱۸۵ سال قدمت، سازنده مرادخان حیات‌داوودی، قلعه محمدی  ۱۴۰ سال قدمت، سازنده حسینقلی خان حیات‌داوودی، قلعه بندرریگ ۱۳۰ سال قدمت، سازنده حیدرخان حیات‌داوودی، قلعه چهارروستایی ۱۴۰ سال پیش و  سازنده آن محمدحسن‌خان حیات‌داوودی بوده است.
یکی از اهالی این روستا نیز گفت: ساخت قلعه ها  با کارکرد سکونتی و دفاعی بوده  به‌نحوی که نگهبانان دائمی داشتند و یا  بیشتر برای نشان دادن جلال و شکوه قدرت خان بوده‌اند.
یک کارشناس و عضو انجمن معماری گناوه گفت:  بررسی تاریخ معماری آثار قدیمی نیاز امروز جامعه ما است و باید شخصیت و هویت ساختمان را شناخت تا  وقتی از دور به  این بناها نگاه می‌کنیم ارتباط آن با اقلیم و جغرافیای منطقه، مردم،  راه‌های ارتباطی و عوامل جوی  بررسی و اطلاع یابیم.

حسین کمالی،  معماری گذشته را هوشمندانه و حکیمانه برشمرد و معتقد بود که سبک معماری برج‌های تاریخی با سبک معماری منازل شخصی هیچ تفاوتی نداشته است و می‌توان به  خانه‌ها در قلعه حصار که خان‌نشین هم بوده اشاره کرد که از نظر طول و عرض با یک اتاق در یک منزل شخصی در آن دوره هیچ تفاوتی نداشته است.
وی بیان کرد: سبک حیاط مرکزی از  خصیصه بارز معماری گذشتگان است که نشان از شعور، معرفت آنان بوده  است.

وی جنبه‌های انسانی و صمیمیت را در نوع معماری گذشتگان  از دیگر خصایص معماری موجود در این پنج قلعه تاریخی برشمرد و افزود: این بناها  برگرفته از نگاه اخلاقی، معرفتی، جامعه‌شناسانه و انسانی گذشتگان بوده است.
کمالی گفت: وجود حوض یا باغچه در وسط حیاط از دیگر عناصر معماری در ایران و به‌طور مشخص در پنج قلعه تاریخی شمال استان بوشهر است.

مکنده هوا، احترام به کالبد بنا و  انسان، سازگاری سایت با اقلیم  از دیگر مباحث برنامه شب برج بود که به آنان اشاره شد.

پرسش و پاسخ و گفت و گوی آزاد از طرف حاضرین در ارتباط با نظرات  کارشناسان از دیگر برنامه‌های شب برج بود.

در پایان این برنامه یک جلد کتاب " غزل برای غزل"  یادنامه  شاعرفقید " استاد حسین جلال‌پور»  از طرف انجمن هوای‌تازه  به کتابخانه و یک کاسه چینی آنتیک با قدمت حدود ۱۵۰ سال به موزه روستای چهارروستایی  اهدا شد.

روستای چهارروستایی از روستاهای پرجمعیت و  تاریخی بخش بندرریگ از توابع شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر واقع است.


آخرین ویرایش: پنجشنبه 3 بهمن 1398 12:53 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات