درگذشت دکتر سید شمس الدین وهابی

سه شنبه 22 مرداد 1398 08:33 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
شمس الدین وهابی نماینده مجلس ششم و عضو جبهه مشارکت شب گذشته بعد از تحمل یک دوره بیماری در سن ۶۴ سالگی درگذشت. او از نمایندگانی بود که در اعتراض به رد صلاحیت‌ها تحصن کرده بود.

دانشجوی حط امام درگذشت/ شمس الدین وهابی نماد تعهد تشکیلاتی

رویداد۲۴ چهل سال از سالروز تسخیر سفارت آمریکا می‌گذرد. آن زمان بین جناح چپ و راست دفتر تحکیم وحدت (که از دانشجویان مبارز انقلابی مسلمان تشکیل شده بود) اختلاف افتاده بود. جناح راست با حضور چهره‌هایی همچون محمود احمدی نژاد و محمد سیدنژاد معتقد به تسخیر سفارت شوروی بود و جناح چپ به رهبری ابراهیم اصغرزاده، محسن میردامادی و حبیب الله بیطرف معتقد به تسخیر سفارت آمریکا.

بعد از تسخیر سفارت، به مرور دانشجویانی که در این برنامه نقش داشتند به دانشجویان پیرو خط امام مشهور شدند تا راه خود را از جناح اقلیت جدا کنند. تسخیرکنندگان سفارت یک بازوی اجرایی هم داشتند. شورایی دوازده نفره متشکل از علی‌اصغر زحمتکش، عباس عبدی، سیدمحمد هاشمی اصفهانی، اکبر رفان، محمدرضا خاتمی، محسن امین‌زاده، رحمان دادمان، شمس‌الدین وهابی، وفا تابش، محمد نعیمی‌پور، حسین شیخ‌الاسلام و فروز رجایی‌فر.

از این جمع رحمان دادمان سال ۸۰ در زمانی که مسئولیت وزارت راه را بر عهده داشت، در سانحه هوایی جان سپرد و شب گذشته نیز خبر رسید که سید شمس الدین وهابی، دیگر دانشجوی حاضر در ماجرای تسخیر نیز به خاطر بیماری جان به جان آفرین تسلیم کرده است.

در تمام این سال‌ها شمس الدین وهابی هویت خود را به عنوان یکی از دانشجویان پیرو خط امام حفظ کرد. او که استاد معدن دانشگاه تهران و نماینده مجلس ششم و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و حزب اتحاد ملت بود، در کنار چهره‌هایی مثل محمد کیانوش راد و... از حامیان گفتمان عدالتخواهی در میان اصلاح طبان به شمار می‌رفت و به خصوص در زمان حضور در مجلس، پیگیر وضعیت دانشجویان بازداشتی و گسترش فضای آزادی بیان در محیط دانشگاه بود.

آخرین کادر به یادماندنی از شمس الدین وهابی، کنگره سوم حزب اتحاد بود که قصد نامزدی برای شورای مرکزی این حزب را نداشت، اما با اصرار جوانان سرانجام برای آخرین بار به وظیفه تشکیلاتی خود عمل کرد.

سید شمس الدین وهابی از جمله نمایندگانی بود که در ماجرای تحصن مجلس ششم حضور داشت؛ حضور او در جمع تحصن کنندگان در حالی اتفاق افتاده بود او حکم تایید صلاحیتش را برای حضور در انتخابات مجلس هفتم دریافت کرده بود، با این حال او در اعتراض به رد صلاحیت‌های گسترده در کنار دیگر همفکرهای سیاسی خود حضور یافت.

وهابی در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی معدن کارشناسی ارشد خود را گرفت و در سال ۱۳۹۵ در رشته علوم اقتصادی مدرک دکترای خود را کسب کرد.

از جمله فعالیت‌های او در سال‌های پس از انقلاب می‌توان به این موارد اشاره کرد: معاونت جنگ دانشگاه تهران،معاونت دفاعی دانشگاه تهران، عضویت در  شورای معادن کشور به عنوان نماینده وزارت علوم، معاون دانشجویی دانشگاه تهران، معاون مالی اداری دانشگاه تهران.

مراسم ختم شمس وهابی روز یک شنبه در مسجد نور میدان فاطمی برگزار شد.

مراسم ترحیم سید شمس الدین وهابی نماینده مردم تهران در مجلس ششم عصر دوشنبه21مرداد1398 باحضور جمعی از فعالان سیاسی، نمایندگان پیشین و فعلی مجلس شورای اسلامی و تعدادی از اعضای کابینه دولت و بستگان آن مرحوم در مسجد نور تهران برگزار شد.

 

به گزارش ایسنا، ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، دعایی، موسوی خوئینی‌ها، موسوی لاری، ابطحی، بهزاد نبوی، سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، ابراهیم اصغرزاد، وزاری نفت و جهاد کشاورزی، استاندار و شهردار تهران و ... از جمله شخصیت های سیاسی حاضر در این مراسم بودند.
مجلس ترحیم سید شمس‌الدین وهابی - 13

عباس اسدی و حقیقی از گناوه 
مجلس ترحیم سید شمس‌الدین وهابی - 8
دکتر سید علاالدین وهابی برادر مرحوم و حجه الاسلام  ابوترابی 
مجلس ترحیم سید شمس‌الدین وهابی - 16
شاه حمداله وهابی 
حضور بسیاری از اهالی لیراوی خانواده های نجدی و دهقانی ، کیانی ، حقیقی ، اسدی و خلیفه زاده در مراسم های تشییع و ترحیم مشهود بود. 
ارتباط سادات جلیل القدر وهابی بهبهان با مردم لیراوی سابقه تاریخی و دیرینه دارد. از این رو مردم قدر شناس لیراوی در این دو روز به منظور ابراز تسلیت در کنار خاندان مرحوم وهابی بودند. 

آخرین ویرایش: سه شنبه 22 مرداد 1398 09:10 ق.ظ

 

انتشار اینترنتی کتاب هفت شهر لیراوی و بندر دیلم

یکشنبه 13 مرداد 1398 09:09 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 

آدرس سایت برای دانلود کتاب هفت شهر لیراوی و بندر دیلم  اثر تاریخی علیرضا خلیفه زاده 

www.liravi7.irآخرین ویرایش: یکشنبه 13 مرداد 1398 09:15 ق.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات