تثبیت نام خلیج فارس در سطح بین المللی

پنجشنبه 9 آبان 1398 10:02 ق.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
تثبیت نام خلیج فارس در سطح بین المللی
مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور
 با اشاره به اینکه مبنای نقشه‎های بین‎ المللی در همه نواحی خزر تا سال گذشته، نقشه‎های کشور روسیه بوده 
و نقشه‎های انگلیس نیز در خلیج فارس مورد تایید IHO  بودند، 
یادآورشد که پس از نیم قرن، نقشه‎های جمهوری اسلامی ایران به تایید این مرجع بین‎المللی رسیده و مورد استفاده کلیه شناورها در این آب‎ها هستند». 
وی یادآورشد که با تهیه این چارت‎ها توسط سازمان نقشه‌برداری کشور، نام «خلیج فارس» بر روی نقشه‎های بین‌المللی تثبیت شده و مبنای استفاده تمامی کشورها است که به نوعی موید حاکمیت ملی ایران بر آب‎های جنوب کشور است.

آخرین ویرایش: پنجشنبه 9 آبان 1398 10:39 ق.ظ

 

ماهور میلاتی کجاست ؟

چهارشنبه 8 آبان 1398 01:36 ب.ظنویسنده : علیرضا خلیفه زاده

 
خش ماهور میلاتی

      ماهور کجاست ؟

منبع وبلاگ : 

http://mahoormilati.blogfa.com/page/mahoorkojast.aspx


ماهور در فرهنگ لغات به معانی گوناگون آمده گاهی گل ماهور  –زمانی دستگاه ماهور در موسیقی که شعبه نهم از بیست و  چهار شعبه موسیقی قدیم است و چندی به سرزمین خشک و بی  آب و تپه و تلالی که به صورت پیوسته در دامنه کوه ها پدید آمد.

تعبیر و تفسیر شده است که معنی اخیر نام با مسمای منطقه  ماهور میلاتی است . زیرا که به مقدار زیاد کوه و تل دامنه و  بیغوله ی بی آب و آبادانی در آن یافت می شود اما پروردگار  بزرگ در جای جای این برهوت وسیع وکم سکنه معادن با  ارزش نفت – گچ – فسفات – گوگرد و مس قرار داده که هنوز  به جز قسمتی از نفت وگچ استخراج نشده و گنجینه ای است غنی برای آیندگان .شناخت جغرافیایی

بخش ماهور میلاتی یکی از بخشهای شهرستان نورآباد ممسنی در شمال غربی استان فارس می باشد که بین عرض های جغرافیایی  29 درجه ، 41 دقیقه ، 47 ثانیه و 30 درجه ، 13 دقیقه ، 20 ثانیه شمالی و طول های جغرافیایی 50 درجه ، 37 دقیقه ، 12ثانیه و 51 درجه ، 31 دقیقه ، 32 ثانیه شرقی قرار دارد . بخش ماهور میلاتی که در تاریخ 24/10/1340 خورشیدی به عنوان بخش تاسیس گردیده است و با وسعت 2883 کیلومتر مربع 40% مساحت شهرستان ممسنی را تشکیل می دهد .مرکز بخش روستای بابامنیر است که در فاصله 49 کیلومتری شهر نور آباد مرکز شهرستان ممسنی و در فاصله 156 کیلومتری بندر گناوه قرار دارد .این بخش از شمال با استان کهگیلویه و بویر احمد با حدود 77 کیلومتر مرز مشترک از سمت مشرق و جنوب با استان بوشهر با حدود 90  کیلومتر مرز مشترک از سمت جنوب غربی با شهرستان کازرون با حدود 32 کیلومتر مرز مشترک و از سمت غرب با بخش مرکزی شهرستان ممسنی با حدود 61 کیلومتر مرز مشترک همسایه می باشد و بیش ترین اراضی منطقه به صورت تپه ماهور میباشند و دشت نوان و هفت دشت بالا و پایین و میشان مناطق مسطح منطقه را تشکیل می دهند . منطقه از نظر تقسیم بندی جغرافیایی در مرز محدوده آب و هوای گرم و خشک و محدوده آب و هوای مدیترانه  ای قرار گرفته است . از لحاظ زمین شناسی در ناحیه ی چین خوردگی های زاگرس قرار گرفته و مربوط به دوران سوم زمین شناسی می باشد. و عمده تشکیلات زمین شناسی منطقه شامل تشکیلات گچی متشکل از لایه های گچ ، نمک  و انواع مارن های سیلیسی و آهکی است که از تشکیلات گچی اثر نا مطلوبی روی آب های منطقه دارد . اکثر قسمت های منطقه جزء چین خوردگی آلپین بوده که در دوره های سوم زمین شناسی  به وقوع پیوسته و از سلسله جبال هایی که به وجود آوردن سلسله جبال زاگرس است . مرتفع ترین قله این بخش درا به ارتفاع 1706 متر از سطح آب های آزاد است که حد فاصل مرز دو دهستان ماهور و میشان می باشد و پست ترین نقطه بخش با حدود 160 متر ارتفاع از سطح آب های آزاد در شرق بخش ماهور و در مسیر ارتباطی به طرف بندر گناوه در خط مرزی دو استان فارس و بوشهر قرار دارد .منطقه دارای زمستان خنک و تابستان های بسیار گرم می باشد . متوسط درجه حرارت سالیانه 25/19  درجه سانتی گراد و حد اکثر مطلق درجه ی حرارت 47 درجه سانتی گراد و حداقل  آن 5/3- درجه سانتی گراد می باشد . بخش ماهور میلاتی را با توجه به وسعت منطقه و توزیع جمعیت و شرایط توپوگرافی می توان به چند ناحیه اصلی : 1. بابامنیر 2. برم سیاه  3. بید خل 4.کلاتون 5 . بید خل تقسیم کرد .رودهایی که در بخش ماهور جریان دارند که اغلب از ارتفاعات آن سرچشمه میگیرند عبارتند از : 1. رودخانه شور 2. رود سلبیز 3.روخانه سیاه 4. رود بابامنیر و آب های سطحی پیر سرخ ، قوچ قوس، هفت قنات و کوه سیاه را  تقسیم  کرد.

جمعیت ماهور میلاتی

 

بخش ماهور میلاتی به مساحت 2883 کیلومتر مربع بر اساس آخرین سرشماری جمعیتی بالغ بر 8158 نفر بوده و که 4024 نفر از آن مرد و 4134 نفر زن می باشد و تراکم جمعیتی منطقه تقریبا سه نفر در هر کیلو متر مربع است . از آن جا که بخش ماهور میلاتی قشلاق زمستانی عشایر کوچ رو ی ترک زبان قشقایی است جمعیت آن در زمستان ها و اوایل بهار که عشایر از شهرستان های  سپیدان ، اقلید ، آباده ، شهرضا ،نورآباد ، کازرون ، قائمیه و دیگر نقاط برای کشت اراضی خویش و غالباً به منظور امور دام داری به این منطقه مهاجرت می نمایند بیشتر از تعداد فوق و بالغ بر  25000 نفر می باشد .این بخش دارای دو دهستان زیر می باشد  :

 

1.دهستان ماهور به مرکزیت بابامنیر به مساحت 1169 کیلومتر و جمعیتی بالغ بر 5380 نفر در شرق بخش که سربند ماهور گفته می شود .

 

2.دهستان میشان به مرکزیت میشان علیا به مساحت 1714 کیلومتر و جمعیتی بالغ بر 2778 نفر در غرب بخش  که زیر بند ماهور گفته می شود .

 

مرکز بخش روستای بابامنیر است با جمعیت 1994 نفر مدفن عارف و زاهد شیخ منیر الدین می باشد و قدمت تاریخی 700ساله در دامنه ی کوه بزان قرار دارد . و دارای چشمه سارها و باغ ها و آب و هوایی در زمستان دلچسب و در تابستان قابل تحمل می باشد.وجه تسمیه بابامنیر با عنایت به این که در گوشه ی نام عرفا را با پیشوند بابا ذکر کرده اند به مناسبت وجود مقبره ی شیخ منیر الدین در این روستا می باشد

 

اماکن متبرکه ماهور میلاتی

 

1.امام زاده بابامنیر :این پیر بزرگوار شیخ عارفی بود که متجاوز از 700 سال قبل به دیار ماهور امده ودر کوه بزان دو کیلومتری روستای بابامنیر در محلی  موسوم به چله گاه رحل اقامت افکنده و به اعتکاف و ریاضت پرداخته است ودر داخل قطعه سنگ منفرد ونسبتاً بزرگی که درون ان به ارتفاع قریب به یک متر حفاری گردیده وجای سکونت یک نفر را دارد وبه برد بابامنیر مشهور است و هم اکنون موجود است زندگی می نموده است . حسب تحقیقات سازمان میراث فرهنگی فارس بنای مدفن و گنبد این پیر بزرگوار به شکل مخروطی وپلکانی مدرج و دندانه است واحتمال به قریب یقین مربوط به دوره صفویه است که در دورهای بعد تعمیراتی برروی ان انجام گرفته است .ارتفاع گنبد تقریباً 15متر و بنا از مصالح سنگ و گچ به ابعاد 19.5*19.9 ساخته شده واز نظر پلان شباهت زیادی به چهار طاقهای ساسانی دارد.

 

2. امام زاده حسن قاضی در فاصله 22 کیلومتری بید کرز و در فاصله 3 کیلومتری شمال شرقی روستای صفر بیگ دو بقعه متصل به هم دیده میشود شکل به ظاهر گنبدی ان به شیوه معماری اسلامی باز سازی شده است . ارامگاه حسن قاضی در بقعه اول می باشد که ضریحی چوپی دارد و ایاتی از کلام الله بر ان منقوش است ودر ارامگاه دوم هم پسر حسن قاضی است.

 

3. امام زاده جمال کرز وشاهزاده محمود در روستای جمال کرز در جنوب بید کرز وبه فاصله چهار کیلومتری ان بناهای این مجموعه که در مجاورت هم ساخته شده اند و با توجه به فرم بناها ومعماری مربوط به دوره صفویه می باشد ومصالح ساختمانی ان از سنگ و گچ است که از نظر فرم شباهت زیادی به بقعه حسن قاضی دارد .

 

4.امامزاده بی بی حنان در سه کیلومتری بابامنیر قراردارد.

 

5. امامزاده پیر شهید واقع در بید کرز.

 

6. امام زاده شاه تسلیم واقع در روستای شاه تسلیم با فاصله 103 کیلومتری نوراباد.

 

7. امام زاده شاه ابوطالب واقع درروستای چاه انجیر بفاصله129 کیلومتری نوراباد

 

8.امام زاده سید حسین شیر لنگ واقع درروستای نزاع با فاصله 35 کیلومتری روستای بابامنیر.

 

معاریف و مشاهیر ماهور میلاتی

 

 

در مورد مشاهیر و معاریف منطقه ماهور میلاتی در مقاله محققانه آقای هاشم احمدی می خوانیم ؛ پس از فتح شهر توج در قرون اولیه اسلامی و از آن جائی که این شهر مکان و پایگاهی در صدر اسلام گردیده بود علما و دانشمندان بزرگی از آنجا برخاسته و به عنوان پرچم داران علم و معرفت به موعظه و ارشاد مردم می پرداختند  .با سیری در قرون اول تا چهارم و بنا به روایات یاقوت حموی در معجم البلدان بزرگ مردانی از این ناحیه برخاسته اند . که همگی اهل فضل و دانش بودند . اسامی 17 نفر از این مشاهیر در کتب معتبر ثبت گردیده است که عبارتند از :

 

     1-عبد الله بن محمد هارون توزی که شاگرد ابن عبده و اصمعی و ابن زید بوده ، در محضر آنان علوم زمانه را یاد گرفته و کتاب سیبویه را در محضر  بزرگ ابن عمر الجرمی آموخته است وی تا سال 238 قمری در شهر توز به موعظه و ارشاد مردم مشغول بوده و در این تاریخ وفات نموده است .

 

     2-ابوبکر محمد توزی استادی هوشیار و پرهیزگار از اهل سنت و جماعت بوده وی علاوه بر ارشاد مردم در منطقه کوره شاپور در شیراز امامت جمعه را هم بر  عهده داشته و در سال 384 هجری وفات نموده است .

 

     3-زبیر بن عبد الله  توزی ساکن بیشاپور بوده وی هم مدتی در توز سکونت داشته و از راویان حدیث غدیر است که در سال 370 هجری وفات نموده است .

 

دیگر مشاهیر که فقط اسامی آنان در کتب درج گردیده و از وضعیت زندگی آنان اطلاعی در دست نیست عبارتند از

 

       4-ابو خوص عمر ابن موسی توزی 2-ابوالحسن احمد بن علی  توزی 3-محمد ابن داود توزی 4-ابو یعقوب  اسحق  5.عمر ابن داود توزی 6.ابوالقاسم عبد الله

 

جالب توجه این است که این مشاهیر همگی به دنبال نامشان پسوند توزی داشته و منسوب به شهر توز شهر باستانی ماهور میلاتی می باشد که حکایت از رونق علم و دانش و فقه و کلام و دیگر علوم اسلامی در سده های اول تا چهارم هجری در این منطقه دارد.

 

مناظر دیدنی بخش ماهور میلاتی

 

1.آبشار بابامنیر یا طوف چله گاه: در 2 کیلو متری بابامنیر که از ارتفاعات کوه بزان جاری است . منظره عمومی کوه بزان با ارتفاع بیش از 1600 متر از سطح آب های آزاد که پوشیده از درختان انبوه و کهن بلوط و بنه وبادام وحشی است .

 

2.چشمه ی بزرگ بید خل :این چشمه با آب بسیار فراوان و گوارا و مناظر زیبا و دل انگیز اطراف خود و درختان و مرکبات شاهکاری است از زیبایی های طبیعت در 75 کیلومتری بابامنیر واقع است و فاصله ی آن تا رودخانه ی زهره 1 کیلومتر است .

 

3.دریاچه ی برم شور: به طول تقریبی 3 کیلومتر و به عرض حدود 500 متر در 30 کیلومتری غرب بابامنیر واقع است . در سال های اخیر در این دریاچه ماهی پرورش می دهند منظر زیبای دریاچه به خصوص در اسفند ماه و اوایل بهار دل انگیز است .

 

4 . کوه سیاه :که در گذشته گله های بز و پازن و قوچ کوهی و کبک و تیهو در آن جا فراوان بوده و متاسفانه بر اثر شکار های بی رویه نژاد این گله و طیور به انقراض می رود .

 

5.کوه آخوند و مرتع و کشتزار  تنگ کله گاوی:در نزدیکی روستای میشان که مناظر  زیبای آن در بهمن ماه و اسفند و فروردین می تواند الهام بخش هر  طبیعت دوست باشد .

 

روستا های بخش ماهور میلاتی عبارتند از :

 


اصلی

نام محلی

نام اصلی

نام محلی

1-آب انجیر

 

101- دشت کالوسی

 

2-آب زالو

 

102-دشت کربلا

 

3-آب شیرین

 

103-دشت کریم

 

4-آب گرم

 

104-دشت کنگری

 

5-آهو باز

 

105-دشت مورد

 

6-امام زاده ابو طالب

 

106-دشت مورد کوه سیاه

 

7-امام زاده منیر

 

107-دشت میبو

 

8-او دلی شکستان

 

108-دلوار کوه سیاه

 

9-بابا خانی

 

109-دو راه میشان

 

10-بابا کلان

 

110-دو سرخان

 

11-بابا منیر

 

111-دول میش

 

12-باتار چه خر

 

112-رباط

 

13-باغ

 

113-ریمور الیاس

 

14-بام انگوری

 

114-ریمور شریف

 

15-بام  بادامی قره قانی

 

115-سربال

 

16-بام شعبانعلی

 

116-سر قنات

 

17-بام قلعه شریفی

 

117-شور آب ترک

 

18-بام گورینجا

 

118-شورکان

 

19-برج دلبر

 

119-شولاب زار

 

20-برد قلعه

 

120-شیر بیم

 

21-برم سیاه

 

121-شیر گنجی

 

22-برم شور

 

122-صفر بیگ

 

23-بره

 

123-طالقانی

 

24-بست ناری کوه بزان

 

124-عباس آباد

 

25-بلوط گرد

 

125-علی آباد سفلی

 

26-بن بادامی پشت راه

 

126-قایقلو

 

27-بن پیر

 

127-قدم گاه

 

28-بند باریک

 

128-قره بس کوه سیاه

 

29-بند علی  چاه

 

129-قره گل سفلی

 

30-بن سرد

 

130-قره گل علیا

 

31-بن بادامی و خدا

 

131-قریه محمدی

 

32-بون بادامی

 

132-قز مزاری

 

33-بنه بلوط

 

133-قلعه بشارجان

 

34-بی بی حکیمه

 

134- قلعه شاه تسلیم

 

35-بی بی ناز خاتون

 

135-قلعه کهنه

 

36-بید زردی

 

136-قوج خوس

 

37-بید ستان

 

137-کته زار

 

38-بید کرز

 

138-کر سرخ

 

39-بیدل بچه

 

139-کلاتون

 

40-تنگ گچی سفلی

 

140-کلور کریم

 

41-تنگ گچی علیا

 

141-گچ اله قلی

 

42- تیز دنگ علیا

 

142-گچ برات

 

43-جمال کر

 

143-گچ طهماسبی

 

44-جیک واجیک

 

144-گرداب پیازی

 

45-چاه انجیر برم شور

 

145-گرداب شکستان

 

46-چاه انجیر بید کرز

 

146-گربنه

 

47-چاه انجیر علیا

 

147-گرمیش نادر لو

 

48-چاه زالو

 

148-گزدان

 

49-چاه سفید

 

149-گزل دره

 

50-چاه سنگی

 

150-گنجگان

 

51-چاه شریف خانی

 

151-گود گل

 

52-چاه گچی سفلی

 

152-گود لبر

 

53-چاه گچی علیا

 

153-گورا سپید

 

54- چشمه بلکو

 

154-گور بر جعلی

 

55-چشمه پهن

 

155-لوچه کلاه سیاه

 

56-چشمه شور

 

156-مال احمدی

 

57-چکاب

 

157-مالیچه شیخ

 

58-چم چرو

 

158-محمود بیگی

 

59-پاتخته چاه انجیر

 

159-مرغ بزرگ

 

60-پرا سپید

 

160-مرغ کوچک

 

61-پر سووری

 

161-مزرعه آب ناری

 

62-پرملا

 

162-مزرعه آفتاب سرخی

 

63-پیاز کار

 

163-مزرعه بست بنی

 

64-پیر سرخ

 

164-مزرعه نولی

 

65-پی کمک

 

165-مشیل بندر شماره 1

 

66-تاوه ایاز گلو

 

166-مشیل بندر شماره 2

 

67-تاوه داشقلی

 

167-مشیل قندیل

 

68-تاوه فشنگ

 

168-ملاتی

 

69-تاوه لتیک سفلی

 

169-ملای حد گاه

 

70-تراب خانی

 

170- مله انار

 

71-تل بلند

 

171-مورد کرد

 

72-تلخاب عرب

 

172-مهم آباد

 

73-تلخاب  ولد

 

173-میشان سفلی

 

74-تل نغاره

 

174-میشان علیا

 

75-تنگ اژدها

 

175-میلاتون

 

76-تنگ کور

 

1756-نزاع سفلی

 

77-چم خانقلی

 

177-نزاع علیا

 

78-چم خل

 

178-نزاع کوچک

 

79-چم شل

 

179-نوان بابا منیر

 

80-چم هزار منی

 

180-وندا

 

81-چهار بیشه

 

181-هزار بلوط

 

82-چهار تنگ

 

182-هزار دره

 

83-چهار راه پشت راه

 

183-هفت دشت سفلی

 

84-چهار راه زیر راه

 

184-هفت دشت علیا

 

85- خدا قلی

 

185- هفت گل

 

86-دارمیون

 

186-نیگ دنیا

 

87-دره دراز

 

187-

 

88-دره دهک

 

188-

 

89- دره صلب

 

189-

 

90-دره علیخانی

 

190-

 

91-دره غلام

 

191-

 

92-دره نباتی

 

192-

 

93-دره هرچه

 

193-

 

94-دشت اسد

 

194-

 

95-دشت درا

 

195-

 

96-دشت دراء بلوردی

 

196-

 

97-دشت عالی

 

197-

 

98-دشت طاق

 

198-

 

99-دشت قیر

 

199-

 آخرین ویرایش: چهارشنبه 8 آبان 1398 01:38 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic